"Anayasa Mahkemesi'nin işi nedir?"

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, ''Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı, Anamuhalefet Partisi Başkanına 'dava açmayın' çağrısında bulunuyorsa, kendisine sormak gerekir; 'Anayasa Mahkemesinin işi nedir?' Anayasa Mahkemesi, iktidar partisi sözcülüğünü bir kenara bırakıp, gerçekten Anayasa Mahkemesinin işlerine yoğunlaşsa daha iyi olur'' dedi.

26 Nisan 2011 Salı, 13:21
Abone Ol google-news

CHP Tuzla İlçe Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, İstanbul'daki seçim çalışmaları kapsamında bugün Tuzla'daki organize sanayi bölgelerinde çalışmalar yapacağını anlattı.

Tuzla'nın organize sanayi merkezi denilebilecek bir ilçe olduğuna dikkati çeken Hamzaçebi, bu nedenle Türkiye'ye örnek olabilecek modelleri bünyesinde barındırdığını, aynı zamanda çeşitli sorunlarının bulunduğunu kaydetti.

Hamzaçebi, son krizin KOBİ'lere önemli avantajlar sağladığını, Avrupa'nın talebini Uzakdoğu ülkelerinden Türkiye'ye yönelttiğini belirtti.
Türkiye'de KOBİ'lerin 3 temel sorunu bulunduğunu aktaran Hamzaçebi, bunları ''enerji maliyetleri'', ''istihdam üzerindeki vergilerin yüksekliği'' ve ''kredi olanaklarının yetersizliği'' olarak sıraladı.

Hamzaçebi, CHP'nin iktidara gelmesi halinde uygulayacağı projeleri anlatarak, sanayide kullanılan enerjinin ucuzlatılacağını, istihdam üzerindeki vergi yükünün hafifletileceğini ve KOBİ'lere finans imkanının artırılacağını bildirdi.

Ales

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, ALES'te yaşananlara dikkati çekerek, ÖSYM'nin bugüne kadar Türkiye'nin en güvenilir kurumu olduğunu vurguladı. AKP'nin ÖSYM'yi fethedilecek bir kurum olarak gördüğünü savunan Hamzaçebi, iktidarın bunu başarmasının ardından ÖSYM'de birbiri ardına skandalların ortaya çıktığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümüne ilişkin törenlere, CHP Genel Başkanını, Anamuhalefet Partisi Başkanı sıfatıyla davet etmeye ihtiyaç duymadığını ifade eden Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''Bu konuda kendisine sorulan sorulara tatmin edici bir cevap verememiş, hatta bir gazeteye yaptığı açıklamada, 'Davet etmedik, yasada yeri yok çünkü' demiş. Bugüne kadar, Anamuhalefet Partisi Genel Başkanları, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü törenlerine katılmaktaydı. Şimdi ne değişti? Değişen bir şey yok. Değişen sadece bir şey var. Anayasa Mahkemesi Kuruluş Kanunu değişti. Anayasa Mahkemesinin sayın Başkanının istediği bütün değişiklikler, çok büyük ölçüde Anayasa Mahkemesi Teşkilat Kanunu'nda gerçekleştirildi. Şimdi Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu yasa değişikliğinden de aldığı güçle, Anamuhalefet Partisine, CHP'ye bir çağrıda bulunuyor. 'Bize gelip dava açmayın, Meclis'te uzlaşın. Bir hukuk devletinde, yargı bütün vatandaşların bütün kurumların güvencesidir. Hukuk devleti, idarenin bütün eylem ve işlemlerinin yargı tarafından denetlenebildiği devlettir. Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı, Anamuhalefet Partisi Başkanına 'dava açmayın' çağrısında bulunuyorsa, kendisine sormak gerekir; Anayasa Mahkemesinin işi nedir? Anayasa Mahkemesi, İktidar Partisi sözcülüğünü bir kenara bırakıp gerçekten Anayasa Mahkemesinin işlerine yoğunlaşsa daha iyi olur. Bizim 2007 seçimlerinden bu yana açmış olduğumuz 61 davanın henüz 16'sı sonuçlanmıştır, 45'i hala Anayasa Mahkemesinde beklemektedir. Bu davalara yoğunlaşsa, bunları biran önce sonuçlandırsa çok daha uygun olacaktır.''

Hamzaçebi, seçime CHP olarak projeleriyle hazırlandıklarını ve vatandaşların ayağına gitmek suretiyle bunları anlattıklarını vurgulayarak, iktidar partisinin alternatif proje üretmek yerine, CHP projelerini aslı olmayan şekilde kötülediğini söyledi.

Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'ın ''İstanbul'a 2 kent'' dediğini kaydederek, İstanbul'a 2 kent projesinin kentin nüfusunu 13,5 milyondan çok daha yukarı taşımak, yeni sorunlar yaratmak ve kentin kalan orman ve yeşil alanlarını, su kaynaklarını ve tarımsal alanlarını yok etmek anlamına geleceğini ifade etti.