Ankara savunma sanayi ve havacılık üssü olacak

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, ihalesi yapılan 109 adet Scorsky helikopterinin yüzde 67'lik bölümünün Türkiye'de üretilecek olmasının büyük önem taşıdığını belirterek, savunma ve havacılık kümelenmesinin Ankara için hayati önem taşıdığını bildirdi.

26 Nisan 2011 Salı, 08:43
Abone Ol google-news

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, ATO Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ı makamında ziyaret etti. Bezci, burada yaptığı konuşmada, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın dış alımlarda karşılıklılık esasına dayalı offset mekanizmasını devreye sokmasının önemli bir rol model oluşturduğunu, bu yolla hem KOBİ'lerin iş payının hem de savunma sanayi ürün ve hizmet ihracatının artırılabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin 3,5 milyar dolarlık Scorsky helikopteri alım ihalesinin yapıldığını anımsatan Bezci, bu rakamın 2,3 milyarlık kısmının Türkiye'de üretilecek olmasının OSTİM'in yüzünü güldüreceğini ifade etti. Bezci, Türkiye'nin yerli sanayiyi geliştirmeye dayalı dış alım stratejisinin Ankara;yı da savunma sanayi ve havacılık üssü olmaya aday hale getirdiğini ifade ederek, ''Savunma ve havacılık sanayi kümelenme yatırımları için bir havza oluşturulması gündeme geldi ve Kazan ilçe sınırlarında kalan bir bölge kümelenme yatırımı için 49 yıllığına tahsis edildi'' dedi.

Ankara Ticaret Odası olarak savunma ve havacılık sanayi konusunda yapılan kümelenme projesinde aktif rol almaya hazır olduklarını kaydeden Bezci, bankaların İstanbul'a taşınmasıyla ilgili yaşanacak ekonomik kayıpların savunma ve havacılık sanayi kümelenmesiyle kapatılabileceğini kaydetti. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da müsteşarlığın stratejik planında savunma sanayinin özgün yurt içi çözümler bulabilecek ve uluslararası alanda rekabet edebilecek şekilde yapılandırma amacının bulunduğunu hatırlatarak bu amaca yönelik çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Bayar, Ankara'daki küçük ve orta boy sanayinin savunma sanayi üretimine katılmasının teşvikinin önem taşıdığını belirterek, Ankara'nın, sadece Türkiye;nin değil, dünyanın sayılı savunma ve havacılık sanayi merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu ifade etti.