Anlaşma referanduma sunulacak

Irak meclisindeki Şii ve Kürt bloklarının, Irak-ABD güvenlik anlaşması oylaması öncesinde, oylarını alabilmek için Sünnilerin anlaşmanın referanduma sunulması önerisini kabul ettiği bildirildi.

26 Kasım 2008 Çarşamba, 09:21
Abone Ol google-news

Şii milletvekili Rıza Cevad Taki; hükümetin, Sünnilerin talebi üzerine Irak-ABD güvenlik anlaşmasını 2009'da halkın onayına da sunacağını belirtti.

Meclisin, önceki hafta sonu Irak kabinesi tarafından imzalanan anlaşmayı öğle saatlerinde oylaması bekleniyor. Meclisin kabul etmesi halinde anlaşma cumhurbaşkanı ve yardımcılarından oluşan devlet başkanlığı konseyinin onayına sunulacak.

Sünnilerle varılan anlaşma çerçevesinde, meclis ve devlet başkanlığı konseyinin onayından sonra anlaşmanın yürürlüğe gireceği, ancak referandumda reddedilmesi durumunda feshedileceği kaydedildi. Irak-ABD güvenlik anlaşması Amerikan güçlerinin üç yıl daha Irak'ta kalabilmesini sağlıyor.

 

Anlaşma yarına ertelendi

Irak Meclisinde, Irak-ABD güvenlik anlaşması için yapılacak oylama yarına ertelendi.
Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani, bugün yapılması öngörülen oylamanın ertelendiğini açıkladı.

Önde gelen bir Şii milletvekili de oylamanın, Sünni milletvekillerinin siyasi reform talepleriyle ilgili görüşmeler nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Irak Meclisindeki Şii ve Kürt bloklarının, Irak-ABD güvenlik anlaşması oylaması öncesinde, anlaşma lehinde oy kullanmalarını sağlamak için Sünnilerin anlaşmanın referanduma sunulması önerisini kabul ettiği bildirilmişti.

Şii milletvekili Rıza Cevad Taki, hükümetin, Sünnilerin talebi üzerine anlaşmayı 2009'da halkın onayına da sunacağını belirtmişti.

Sünnilerin anlaşmaya desteği, geniş tabanlı uzlaşma için önem arz ediyor. Irak-ABD güvenlik anlaşması, Amerikan güçlerinin üç yıl daha Irak'ta kalabilmesini sağlıyor.