Antalya'da perdeler açılıyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), 'Türküyem'' adlı iki perdelik müzikli danslı oyunla sanatseverle buluşacak.

07 Nisan 2011 Perşembe, 08:15
Abone Ol google-news

Metinlerini Fatih Şanal'ın yazdığı, türkü düzenlemeleri ve kompozisyonu Erdal Tuğcular'a ait gösteriyi, Fatih Şanal yönetiyor. Orkestra şefliğini Hakan Kalkan, koreografisini Nurdan Sinkil'in yaptığı eserin dekor ve kostümleri Gürcan Kubilay'a ait. Eser, 9 Nisanda sahnelenecek.

ANTDOB'un çocuk oyunu ''Bremen Mızıkacıları'' da 11 Nisanda yeniden sahnelenecek. Metni, Heinz Wunderlich tarafından yazılan ve Hale Kuntay tarafından Türkçe'ye çevrilen eser, çocuklar için oldukça eğlenceli bir müzikal. Sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun Bremen'e gidip orada müzisyenlik yapma düşlerinden yola çıkılan hikayede, dostluk teması da ön planda.
Fatih Şanal'ın sahneye koyduğu eserde, dekor Ömer Gündüz'e, kostüm Zekiye Şimşek'e, koreografi Kürşat Kılıç'a, ışık Mustafa Eski'ye ait. Eserin müzikal adaptasyonu ise Canan Keskin tarafından yapıldı. Eserde, Ceren Tereci, Emre Aytekin, Mahir Seyrek, Onur Alpaslan, Sinem Seçil Baddal, Selda Serdar, Gökhan Yüksel, Seda Manaz ve Zafer İşgören rol alıyor.

Eserler, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izlenebilir.
 

Tiyatro

Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT), Haşim İşcan Kültür Merkezi DT Sahnesi Küçük Salon'da Tenessee Williams'ın yazdığı, Can Yücel'in çevirdiği, Barış Eren'in yönettiği ''Sırça Kümes''i yarın ve 9 Nisanda sahneleyecek.

ADT sanatçılarından Süheyla Çöllü, Selim Bayraktar, Gözen Müftüoğlu ve Gökhan Tüzün'ün rol aldığı oyun; umutları, beklentileri, geçmişleri ile yaşayan bir ailenin, yaşamın gerçekleriyle yüzleşmemesinin yarattığı hayal kırıklıklarını anlatıyor.

Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) oyuncuları, 13 Nisanda ''Yedi Kadın'' adlı eseri sahneye koyacak. Barbara Schottenfeld'in kaleme aldığı, çevirisi Sevgi Sanlı'ya ait ve ADT oyuncularından Murat Sarı'nın yönettiği oyun, beklentileri aynı, yedi kadının buluştukları terapi salonunda birkaç saate sığdırdıkları serüvendeki iç dünyalarını anlatıyor.

Esen Özman, Bahar Işık, Kader Gözpınar, Meltem Gülenç, Özlem Şendinç, Çiğdem Bulut ve Zeynep Hasdal Çolakoğlu'nun rol aldığı oyunun, müziği Cem İdiz'e ait.

ADT, 10 ve 12 Nisanda ''Pinokyo'' adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Carlo Collodi'nin yazdığı, Brian Way'in tiyatroya uyarladığı eserin yönetmeni Ahmet Avkıran. Eserin dekor ve kostümleri Özlem Karabay'a, müzikleri İhsan Kılavuz'a, ışık tasarımı Namık Gürsoy'a ait.

Oyunlar, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) yarın ''Vatan Kurtaran Şaban''ı sahneleyecek. Eser, Haldun Taner tarafından 1965 yılında yazıldı. Oyunda Tapu Kadastro Müdürlüğünden, Kültür Sanat Müsteşarlığına atanan Şaban'ın bu alanda yaptığı komik ve çarpık uygulamalar, hicivli bir dille anlatılıyor.

Yönetmenliğini Murat Demirbaş'ın yaptığı oyunda, Müfit Kayacan, Durmuş Ali Emre, Murat Ercanlı, Erdal Gürcan, Mete Orhan, Mehmet Özgür, Recep Kamiloğlu, Saadet Yıldırım, İlhan Örenel, Seyfi Satmaz, Gizem Karasu, Cenap Aydınoğlu, Talat Türkeli, Sacide Taşaner, Ezgi Albayrak, Sultan Yumak ve Demet Kazanoğlu rol alıyor.

ABT oyuncuları, 9 Nisanda ''Fehim Paşa Konağı'' oyununu seyirci ile buluşturacak. Turgut Özakman'ın yazdığı eser, dekor düzenlemesinden müziklerine, danslarından görsel efektlerine kadar birçok yeniliği barındırıyor. Reji uygulamasını ve yönetmenliğini ABT Genel Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan'ın yaptığı oyunun müzikleri İhsan Kılavuz'a ait.

Kalabalık bir kadroya sahip oyun, yıllardır halka nefes aldırmayan istibdat yönetiminin son günlerini konu alıyor. İstibdadın yıkılmaz paşası Fehim Paşa'nın eski sadık adamlarından Rasim Baba, ''adam olsun'' diye oyuncu oğlunu, yani Yusuf'u, Fehim Paşa'nın konağına götürür. Fehim Paşa, Yusuf'u eğlencelik alır. Bu, Fehim Paşa için sonunun başlangıcı olur. Yusuf, Paşa'nın kızına aşık olur. Karşılıksız aşkı nedeniyle kara sevdaya tutulan Yusuf, mahalleliyi de kara sevdalı eder. Bir kabadayının mazisiyle aydınlanan oyun, sonrasında buhranlı bir aşk, ardından siyasi bir parodiye dönüşür. Nihayetinde her şey başlama noktasında sona erer.

ABT, 14 Nisanda, Antalya'da 1999-2004 yılları arasında bir fenomene dönüşen ve tiyatro dünyasında hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip ''Barış İçin Aşk Grevi'' ile izleyici karşısında olacak. Antik bir Yunan eserinden esinlenerek yazılmış olsa da günümüz Türkiyesi'nin sorunlarını etkileyici bir bakış açısıyla yakalayan oyun, ayrılığa karşı birlik mesajı veriyor.

''Barış İçin Aşk Grevi''nde, toprak derdine düşen ve bu yüzden sürekli savaş halinde olan erkeklerini dize getirmeye çalışan kadınların hikayesi, antik dönemden günümüze kesitler sunularak anlatılıyor. Savaşın getirdiği yıkıma daha fazla dayanamayacaklarını anlayan Anadolu kadınları, ''Bir olmazsak, biz olamayız'' diyerek kazan kaldırırlar ve topraklarına barış gelene kadar eşlerine aşk yasağı uygulamaya karar verirler. Köy seyirlik, orta oyunu, tuluat tiyatrosu gibi geleneksel Türk Tiyatrosu biçimlerinden de özellikler taşıyan bu neşeli oyunda, komedi unsurları seyirciye müzik ve dans eşliğinde sunuluyor.

Oyunun reji uygulaması Müfit Kayacan'a ait. Müzikler İhsan Kılavuz, dekor Cenap Aydınoğlu, kostüm Gizem Karasu, ışık Özgür Dokuyucu ve dans Mehmet Özgür tarafından yapılıyor. Barış İçin Aşk Grevi'nde Müfit Kayacan, Murat Ercanlı, Recep Kamiloğlu, Rüyam Olunçay, Hasibe Özgür, Safinaz Özgür, Mehmet Özgür, Murat Akyol, Saadet Yıldırım, Ezgi Albayrak, Gizem Karasu, İlhan Örenel, Bülent Patoğlu ve Dilek Nuray rol alıyor.

Topluluk 9 ve 12 Nisanda minik seyircileri için, ''Otobüs Durağında Üç Bencil'' adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Özer Tunca'nın yazıp yönettiği, Bülent Patoğlu, Erdal Gürcan ve Mustafa Doğan Ayhan'ın rol aldığı çocuk oyununda, sözcüklerin yerine beden dili ön planda tutuluyor.

Tek perdelik oyun, durakta otobüs bekleyen üç bencilin aralarında yaşanan anlık ilişkileri, bencilliğin, mülkiyetçiliğin, yalnızlığın ve iletişimsizliğin hikayesini eğlenceli bir dille anlatılıyor.

ABT oyuncularının sahnelediği eserler, Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu'nda sanatseverlerle buluşuyor.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası 8 Nisanda Antalya Kültür Merkezi'nde konser verecek. Konserde kemanda Tolga Taviş ve Semih Kartal, viyolonsel de Erdem Akça solist olarak yer alacak.