Apple, iOS 9 ve müzik uygulamasını tanıttı

Teknoloji devi Apple, yeni işletim sistemi iOS 9 ile Apple Music'in de aralarında bulunduğu yeni uygulamaları tanıttı. Tim Cook, "Apple Music, müzik deneyiminizi tamamen değiştirecek" dedi.

09 Haziran 2015 Salı, 13:37
Abone Ol google-news

Apple'ın Üst Yöneticisi Tim Cook, ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda iOS 9 ve müzik akış servisi Apple Music'in tanıtımını yaptı. Cook, "Apple Music, müzik deneyiminizi tamamen değiştirecek" dedi.

Uygulama ilk üç ay ücretsiz

Android, iOS ve Windows işletim sistemleri ile çalışan cihazlarda kullanılabilecek Music ilk üç ay ücretsiz sunulacak. Uygulama, ayrıca, 150 ülkede yayın yapacak bir internet radyosuna sahip olacak.

Pil ömrü uzayacak, Siri daha akıllı olacak

Yeni işletim sistemi 9 ile gelen önemli özelliklerden birisi ise iPhone telefonların pil ömrünü 3 saat daha uzatacak olması.

Apple'ın akıllı asistanı Siri, 9’da "daha akıllı" hale gelecek. Siri, yeni işletim sisteminde yüzde 40 daha az hata ile yanıt verecek. Siri, konum, zaman, açılan uygulama ve son dinlenen şarkı gibi özelliklere duyarlı çalışacak.

Yeni haber uygulaması

9 ile ana ekranda "News" (Haberler) adlı yeni bir uygulama bulunacak. Böylece, kullanıcının ilgi alanlarına göre yapılabilecek kişiselleştirme ile farklı kaynaklardan haber içerikleri tek bir uygulama altında toplanacak.

Yeni işletim sisteminde "Notlar" uygulamasında da güncellemeler gelecek. Güncellemeyle uygulamaya resim eklemek, elle çizim yapabilmek ve bunları kolayca paylaşmak mümkün olacak.