Apple'dan kritik 'güvenlik' hamlesi

Apple ile Samsung arasındaki savaş, ABD’li şirletin mobil güvenlik firması AuthenTec'i satın almasıyla daha da ilginç bir hal alacakmış gibi görünüyor. Apple, en büyük rakibine de hizmet veren güvenlik şirketini satın aldı.

28 Temmuz 2012 Cumartesi, 11:20
Abone Ol google-news

Apple, 200 güvenlik patentine sagip olan şirketi satın almak için 356 milyon dolar ödedi. AuthenTec, parmak izi sensörlerinden güvenli ağ teknolojilerine ve veri korunmasına kadar birçok uygulama ve ürüne sahip.

Apple’ın gerçekleştirdiği satın alımla tam olarak ne amaçladığı bilinmese de, bazı analistler, dünyanın en büyük tablet bilgisayar üreticisinin, bilgisayar ve akıllı telefonlarının güvenliğini artırmayı hedeflediğini öne sürdü.

Apple’ın mobil cihazlar için kullanılan işletim sistemi iOS, virüslere karşı oldukça dayanıklı olsa da, Nisan ayında dünya genelinde 600 bin Mac bakdoor.trojan virüsü saldırısına uğramıştı. Bu bilgisayarlardan bazıları Apple’ın Cupertino, California’daki merkezinde buluyordu.

Samsung patentlerin aldı

AuthenTec’in kısa bir süre önce Samsung’la da anlaşma yaptığı ve Güney Kore elektronik üreticisinin Galaxy marka mobil cihazlarında kullanılan Android işletim sistemi için daha güvenli Sanal Özel Ağ’lar (VPS) geliştirdiği belirtildi. Apple, yaptığı satın alımla Samsung’un kullandığı patentleri de satın almış oldu.

Analistler, Apple’ın belirlediği stratejiyle, hem güvenliğini artırdığını hem de patentlerinin lisanslarını elden çıkaran Samsung gibi şirketlerden para kazandığını belirtti.

Androdi ve iOS yazılımlarındaki güvenlik açıkları, bu hafta Las Vegas’ta düzenlenen Black Hat konferansına katılan hackerlar tarafından gözler önüne serildi. Bu örneklerden bir tanesinde, Charlie Miller adındaki hacker, Samsung Galaxy S serisi telefonlardaki NFC (Yakın Alan İletişimi) açığından yararlanarak, kullanıcıdan izinsiz akıllı telefona kod girilebileceğini gösterdi.

Google, Mayıs ayında tanıttığı yeni Android versiyonu Jöleli Fasulye (4.1) ile eski versiyonlardaki birçok güvenlik eksiğini kapatsa da, analistler mükemmel güvenlik için daha fazlasının gerektiğini belirtmişti.