Arınç'tan İlker Başbuğ açıklaması

Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ kararını değerlendirdi.

07 Mart 2014 Cuma, 13:09

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AYM’nin Başbuğ kararıyla ilgili, "Kararı çok doğru ve yerinde buluyorum. Ancak bunun diğer kararlarla örtüştüğünü söyleyemem. Bu da kişisel hakların ihlali noktasında bir karar. Bu karar doğrudan belki tahliye öngörmüyor ama geniş itibariyle aldığımız zaman belki tahliyenin de olabileceğini düşünebiliriz. Diğer kararlar doğrudan tahliyeye yönelikti. Bu kararın doğrudan tahliyeye yönelik olmadığını düşünüyorum" dedi.

Arınç, AYM'nin Başbuğ kararını böyle değerlendirdi - VİDEO

Bolu'da düzenlenecek mitinge partililere seslenecek olan Bülent Arınç, ilk olarak Bolu Valiliği'ni ziyaret etti. Tarihi valilik binası önünde Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları tarafından karşılanan Arınç, valilik özel defterini imzaladı. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ ile ilgili kararı üzerine, "Çok güncel bir olay. 12 Eylül 2010 referandumunda anayasa değişikliğine biz hepimiz 'Evet' dedik. Bu referandumun en önemli anayasa değişikliklerinden biri de Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılmasıydı. Hayır diyenler ne düşündü merak ediyorum doğrusu? İyi ki bu madde anayasamıza girdi. Çünkü son zamanlarda verdikleri kararlar hem evrensel hukuk prensiplerine, hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına, hem de kendi temel yargımızın düşüncelerine uygun kararlar. Bazı milletvekili ve bürokratlar için verdiği kararlar da uzun tutukluluk süreleri ve adil yargılamadaki mevcudiyetlere dikkat çekilmiş. Bazı milletvekilleri de bu kararlarla tutuklu iken tahliye edilmişti. Biz bunları çok olumlu karşıladık. Olması gereken budur. Bugün de eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili olarak verilen kararın özetini okudum. Kararı çok doğru buluyorum, yerinde buluyorum. Ancak bunun diğer kararlarla tamamen örtüştüğünü söyleyemem. Bu da kişisel hakların ihlali noktasında bir karar. Bu karar doğrudan belki tahliye öngörmüyor ama geniş itibariyle aldığımız zaman belki tahliyenin de olabileceğini düşünebiliriz. Diğer kararlar doğrudan tahliyeye yönelikti ama bu kararın doğrudan tahliyeye yönelik olmadığını düşünüyorum. Çünkü kararı özetinde karar verilmiş olmasına rağmen, aradan 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen henüz o mahkemenin gerekçeli kararı yazmadığı noktasında gerçekten büyük bir eksiklik ve ayıptı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel yetkili mahkemeleri kaldıran, tutukluluk sürelerini 5 yıla indiren ve buna bağlı bazı kanun değişikliklerini içeren kanunu onayladığını hatırlatan Arınç şunları söyledi: "Özel yetkili mahkemelerde verilen kararların gerekçesinin en geç 15 gün içerisinde yazılması lazım. Böylece Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu bireysel başvuru kararıyla dün yürürlüğe giren kanun birbirini tamamlıyor. Gerekçeli karardan sonra Yargıtay süreci başlayacaktır. Yargıtay'ın incelemesi sonucunda da verilecek kararları hep birlikte göreceğiz. Ama ben Anayasa Mahkemesi'nin bu bireysel başvuruyla ilgili verdiği kararı isabetli ve olumlu buluyorum"

Kırım'da yaşanan olaylara da değinen Arınç, "Kırım dış politikamızla ilgili çok acil ve önemli bir karar. Dışışleri Bakanı günlerdir Ukrayna'da temaslar yaptı,sayın Başbakanımız Putin'le telefon görüşmesi yaptı. Yine bu bağlamda bazı ülkelerin liderleriyle ilgili görüşmeler yaptı. Acı bir durum var. Sokak gösterilerinin sonucunda Ukrayna bölünme tehlikesiyle karşı karşıya. Biz Türkiye olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yanayız. Bu bütünlük devam etmelidir. Bunu korumak için gerekli tedbirleri alıyoruz. Kırım bölgesinde Tatarlar ve soydaşlarımız yaşıyor. Eğer bir ilhak kararı alınacaksa ve nüfus çoğunluğuna bakarak referanduma karar verilecek olursa oradaki insanların güvenliği kalmayacaktır. Oradaki insanların kendi kimliklerinin varlığı maalesef kaybedilmiş olacaktır. Dünya diplomasisi de bu konuda hareket halinde. Fakat üzülerek söylemem gerekir ki ne Amerika Birleşik Devletleri ne Avrupa Birliği ülkeleri Rusya'ya karşı çok daha ciddi olmaları gerekirken,çok daha ciddi sonuçlar alınması gerekirken sanki Rusya bütün kozları ve ipleri eline almış durumda. Ve oradaki nüfus çoğunluğuna da bağlı olarak ve Sivastopol'da ki üslerini de dikkate alırsak bu meseleyi kendi lehine çevirmeye gayret ediyor" dedi.

 

ÇÖP KUTULARI POŞETLE KAPATILDI

Bu arada, Arınç'ın, İzzet Baysal Caddesi üzerinde yapacağı miting için geniş güvenlik önlemleri alındı. Yüzlerce polis ekibi miting çevresini kuşattı. Arınç'ın konuşma yapacağı platforma yakın bütün çöp kutularının üzerlerinin poşetlerle kapatıldığı görüldü.