'Artık normale dönüyoruz'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, ''Küresel krizin getirdiği büyük küçülmenin etkilerini üzerimizden attığımız iki çeyreklik hızlı büyüme döneminin ardından artık normale dönüyoruz'' dedi.

07 Eylül 2010 Salı, 12:58
Abone Ol google-news

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, TÜİK tarafından açıklanan 2010 Temmuz ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, TÜİK verilerine göre Temmuz ayında sanayi üretiminin yüzde 8,6 arttığını, imalat sanayindeki büyümenin ise yüzde 9,1 olduğunu kaydetti.

Toplam sanayi üretiminde 2009'un Aralık ayından başlayarak Haziran ayına kadar süren 7 aylık çift haneli artış döneminin Temmuz ayıyla birlikte sona erdiğini ifade eden Sönmez, Ağustos ayında kapasite kullanım oranının 1 puan gerilemesinin, sanayi üretiminde geleceğe ilişkin ivme düşüşünün göstergesi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: ''Ekim ayından itibaren sanayi üretim rakamlarında baz etkisi devreye girecek. Dolayısıyla bu yılın geri kalanında sanayi üretiminde tek haneli daha düşük artışlar beklememiz gerçekçi görünüyor. Avrupa'nın önemli ekonomilerinden Almanya ve Fransa'da ikinci çeyrek sanayi büyümesi, eksiye düştü. Böyle bakınca, iç talep kaynaklı da olsa sanayi üretimindeki artış memnuniyet verici. İthalatın hızını kesip ihracattan da gerekli desteği aldığımızda, daha verimli bir büyüme yakalayabiliriz. Ancak hem dış talebin düşüklüğü hem de değerli TL sorunumuz var. 2003 yılından bu yana reel kur endeksi, gelişmiş ülkeler bazında yüzde 36 değerlendi. İhracatçı sanayiciler bu kadar büyük bir etkinin çok ciddi bir bölümünü verimlilik artışıyla absorbe edebildi. Ancak bu konuda gidilecek çok yol kalmadığı ortada. Değerli TL'yi, cari açığın kısa vadeli sıcak parayla finansmanı körüklüyor. Ekonomi otoritesi, mümkünse cari açığı düşürmenin ve açığı daha kaliteli finanse etmenin yollarını aramalı.''