Atatürk'e hakaret eden Hasan Akar 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım'a hakaret ettiği için hakkında dava açılan Nur Cemaati üyesi Hasan Akar hakkındaki yargılama son buldu. Akar çıkarıldığı mahkemece 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu.

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 13:43
Abone Ol google-news

<video:736705>

 

"Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından tutuklanan Hasan Akar, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Akar'ın tutukluğununun devamına karar verildi.

1 AY ÖNCE TUTUKLANMIŞTI

"Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından hakkında yakalama kararı çıkarılan Akar, 40 günlük firarın ardından 20 Haziran'da Bakırköy Adliyesi'ne giderek teslim olmuştu.

'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme' ile 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçlarından tutuklanan Hasan Akar, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Akar'ın tutukluluğunun devamına karar verildi.  Akar'ın iki ayrı suçtan toplam 2.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapsi isteniyordu.

'ÜSLUBUM YANLIŞTI'

Atatürk'e hakaret eden Hasan Akar tutuklandı
Akar, Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıktığında, Atatürk hakkındaki üslubu hakkında şunları söylemişti:
"İnsanın bazen hissi taşkınlıkları olabilir. Ben de bunların cevabını verirken ihtiyari ve irademin dışında olarak dini hassasiyetimle söyledim. Atatürk ile ilgili üslubum yanlıştı. Bazı kitaplar böyle olduğu için nakil yaptım. Benim bu milletin ahlakına ve ilmine pozitif yönde vesile olduğum binlerce saat nasihatimin içinden söz konusu videodaki üslubumdaki kusuruma nazarı müsamaha ile bakacağınızı ümit ediyorum. Bilerek böyle bir suç işlemedim."