Avrupa Birliği gündemi masaya yatırılıyor

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Kulübü'nün (UHDK) bu yıl onuncusunu düzenlediği Model Avrupa Birliği Konferansı'nın (EUROFORUM'10) Açılış Töreni bu akşam saat 19.30'da Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Salonu'nda yapılacak.

22 Nisan 2010 Perşembe, 07:16
Abone Ol google-news

Galatasaray Üniversitesi'nde onuncusu düzenlenecek olan Model Avrupa Birliği Konferansının açılış konuşmasını üniversite adına Fransız Rektör Yardımcısı Sayın Helene Zajdela’nın yapacağı geceye, misafir konuşmacı olarak;  Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Fransa İnsan Hakları Elçisi Büyükelçi François Zimeray katılacak.

Galatasaray Üniversitesi Model Avrupa Birliği Konferansı EUROFORUM 2010, 22 – 27 Nisan tarihleri arasında Galatasaray Üniversitesi Ortaköy kampüsünde düzenlenecek. 30 farklı ülkeden, 150 yabancı öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek konferansta Avrupa Birliği'nin dört kurumu;  Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Avrupa Bakanlar Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Adalet Divanı canlandırılacak ve konferansın “Avrupa'ya Güvenin Yeniden İnşası” genel teması çerçevesinde AB’nin önemli sorunları bu komitelerde katılımcılar tarafından masaya yatırılacak.

Katılımcılar bulunduğu komiteye göre bir AB üye ülkesinin devlet başkanı, başbakanı, ilgili bakanını veya bir Avrupa Parlamenteri’ni temsil edecek ve üstleneceği role göre şekillenecek çıkarlar ve politik duruş doğrultusunda tartışılan konuya ilişkin düşüncelerini ve çözüm önerilerini belirtme şansı bulacak.

Euroforum 2010, dünyanın farklı ülkelerinden gelen üniversite öğrencilerinin kendi görüşlerini farklı roller üstlenerek tartışabileceği ve dünyaya bakış açısını geliştirebileceği uluslararası bir ortam hazırlamakta. İstanbul’un ve Türkiye’nin gençlere ve yabancı kamuoyuna tanıtımı, yabancı öğrencilerin ülkemiz hakkındaki önyargılarından, edindikleri gerçekçi izlenimler doğrultusunda, sıyrılmalarını sağlayacak.