"Avrupa, Türklerin yasal haklarını gasp ediyor"

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi ve Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, "Avrupa, Türklerin yasal haklarını gasp ediyor" diyerek, hukuk güvencesinin olmamasından şikayetçi oldu.

11 Ocak 2010 Pazartesi, 10:02
Abone Ol google-news

Hamburg Türk Toplumu (TGH) dernek salonunda "Vizesiz Avrupa" konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Harun Gümrükçü, "Türk kökenli vatandaşlara Avrupa'da hukuksal anlamda eşit muamele yapılmıyor. İşsiz bir AB ülkesi vatandaşına daha çabuk iş bulunuyor. Askere giden bir Türk gencinin çalışma ve oturma izni iptal ediliyor. Oysa bu durum bir Portekiz ya da İspanyol vatandaşı için geçerli değil. Yabancılar dairelerinde oturum alırken, Türk kökenli vatandaşlardan harç talep ediliyor. Tüm bunlar AB Ortaklık Konseyi kararlarına aykırı uygulamalardır" dedi.

Gümrükçü, "FDP (Hür Demokrat Parti) muhalefette iken Federal Meclise Türklerin mevcut hukuksal haklarının uygulanması yönünde soru önergesi sunmuştu. İktidarda da FDP'den aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz. FDP kendi liberal felsefesine uygun hareket etmeli. Türklerin sahip olduğu haklara saldırıyı önlemeli" diye konuştu.

Türkiye'nin de özellikle Dışişleri Bakanlığı nezdinde vatandaşların haklarının uygulanması konusunda gerekli mercilere baskı yapması gerektiğini kaydeden Gümrükçü, şöyle devam etti:
"Türk iş adamlarının AB üyesi ülkelere istedikleri zaman vizesiz olarak girme hakları bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinin, Türk vatandaşlarından vize istemesi hukuki değil. Mağdur olanlar gerekirse bu ülkelere tazminat davası açabilir. Gerek 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması, gerekse 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokol ile alınan kararlar eşitlik ilkesini temel alır. Bu temel haklar Türk makamlarınca her yerde dile getirilmeli."