Ayşe Berktay'a PEN Amerika'dan Ödül

PEN Amerika Merkezi Edebiyat Galası New York'ta yapıldı. PEN Amerika Merkezi'nin ömür boyu başarı ödülü Philip Roth'a, PEN Barbara Goldsmith Yazma Özgürlüğü Ödülü' Ayşe Berktay'a verildi.

04 Mayıs 2013 Cumartesi, 15:16
Abone Ol google-news

Berktay'a vwerilen ödül ile  ilgili olarak; Barbara Goldsmith, PEN Amerika Başkanı Peter Godwin, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, PEN Amerika üyesi Larry Siems ve PEN Türkiye Merkezi Uluslararası Sekreteri Zeynep Oral'ın değerlendirmelerinin olduğu bir video sunuldu.
 
Ayşe Berktay'ın hapishaneden kardeşi Ali Berktay aracılığıyla ilettiği mesajı Barbara Goldsmith'in daveti üzerine PEN Türkiye Merkezi Başkanı Tarık Günersel okudu.

Ayşe Berktay ödülü kabul mesajında terörle bağlantılı suçlamaların asılsız olduğunu, binlerce BDP üyesi gibi kendisinin de görüşleri nedeniyle tutuklu olduğunu belirterek şöyle diyordu:

"Bazı hapisaneler zihinlerdeki duvarlardan oluşur. Özgürlük için mücadele gerekir. Bu değerli ödül yalnız olmadığımı, yalnız olmadığımızı göstererek demokrasi ve insan hakları mücadelesinde bize güç vermiştir. PEN Amerika Merkezi Başkanı Peter Godwin ile PEN Barbara Goldsmith Jürisi'ne çok teşekkür ederim. Arkadaşım Roy'un belirttiği gibi, bazı ülkelerde terörle mücadele kanunu muhalefete karşı bir tür antibiyotik gibi kullanılıyor".
 
Haiti PEN Başkanı ile pek çok uluslararası kuruluşun başkanlarının ve temsilcilerinin katıldığı törende BDP'yi New York Temsilcisi Mehmet Fidan temsil etti.

Yedi yüz edebiyat ve ifade özgürlüğü dostunun katıldığı yıllık gala bu yıl da New York'un görkemli Tarih Müzesi'nde yapıldı. PEN Amerika Merkezi'ne aynı zamanda gelir amaçlanmıştı. Biletler biner dolardı, ayrıca yapılan bağışlarla bir milyon doların üstünde bir gelir elde edildi.