Aytaç Durak'ın koltuğuna AKP'li oturdu

Adana Belediye Başkanı belli oldu. Kura sonucu AKP adayı Mahmut Çelikcan yeni Başkan Vekili seçildi.

13 Nisan 2010 Salı, 13:24
Abone Ol google-news

Aytaç Durak'ın, İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılmasının ardından Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, belediye başkanvekilini seçmek üzere üçüncü kez toplandı. Oylamalardan sonuç alınaması ve dördüncü turda her iki adaya da eşit oy çıkması nedeniyle yeni başkan vekili kurayla belli oldu. Kura sonucu AKP adayı Mahmut Çelikcan yeni Başkan Vekili seçildi

Büyükşehir Belediye Meclisi, Adana Valiliğinin çağrısıyla 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 45. Maddesi gereğince meclis birinci başkanvekili Mustafa Tuncel'in başkanlığında toplandı.

Yapılan oylamada Ak Parti Adayı ve merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 13, CHP adayı ve merkez ilçe Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan 9, MHP adayı Fethi Coşkuntuncel 11 oy aldı. Bir zarf ise boş çıktı.

Adaylardan birinin yeterli oyu alamaması nedeniyle toplantı dördüncü ve son tur oylamayı yapmak üzere saat 15.30'a ertelendi. Son tur oylamasında en çok oy alan Ak Parti adayı Mahmut Çelikcan ve MHP adayı Fethi Coşkuntuncel yarıştı. Oylama sonunda her iki adaya da eşit oy çıktı.

Yapılan kura çekimni sonucu AKP adayı Mahmut Çelikcan Adana Büyükşehir Belediyesi yeni Başkan Vekili seçildi.

 

Ömer Çelik'ten açıklama
 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AKP adayı ve Merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın, İçişleri Bakanlığınca Aytaç Durak'ın görevinden uzaklaştırılmasının ardından bugün yapılan üçüncü toplantıda başkanvekilliğine getirilmesi nedeniyle AKP İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, seçim sürecinin centilmence yürüdüğünü söyledi.

Tüm meclis üyelerine teşekkür eden Çelik, ''Her seçim şu ya da bu şekilde sonuçlanıyor. Ancak, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi gündemde çok yer aldı. Halkın vicdanında da hilelerin karıştığı bir seçim olarak yer etti. Başkanvekilliği seçiminin şeffaflık içerisinde yapılması bu açıdan çok önemlidir. Bu süreçte Mahmut Çelikcan'a ve tüm parti teşkilatımıza da teşekkür ediyorum'' dedi.

Başkanvekilliği sürecinin ne kadar süreceğinin belli olmadığını ve buna yargının karar vereceğini ifade eden Çelik, ''Ancak, bu süreç boyunca Büyükşehir Belediyesinde hiçbir zümre, çıkar amaçlı grup olmayacak. Adana'yı hak ettiği değere kavuşturmak için, Büyükşehir Belediyesini meclis üyeleri ve halk yönetecek. Partizanlık olmayacak, hiçbir çıkar grubu Adana'nın geleceğinden çalmayacak'' diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, yurttaşın sorunlarına çözüm bulunan bir merkez haline geleceğini vurgulayan Çelik, ''Adana halkı, bu süre boyunca meclis kararlarını çok iyi takip etsin. Belediyeyi denetlesin. Böyle bir denetimden ancak kirli ilişkileri olan kişiler korkar'' dedi. Açıklamaya, Çelikcan, AKP Adana milletvekilleri Vahit Kirişçi ve Necdet Ünüvar da katıldı.

Fotoğraf: NTV