Babacan Bosna Hersek'te

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünün ve egemenliği ile tanınmış sınırlarının korunmasına büyük önem verdiğini belirterek "Çok etnili yapısıyla Bosna Hersek, bölgenin barış ve istikrarı açısından önemlidir" dedi.

15 Ocak 2009 Perşembe, 10:24
Abone Ol google-news

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ile bir araya geldi.

Babacan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında sözlerine, "Bugün özel ilişkilerimizin olduğu, dost ve kardeş Bosna Hersek'te bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum" diyerek başladı. Babacan, görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin farklı boyutlarını ele aldıklarını ve bölgeyi kısaca değerlendirdiklerini kaydetti.

Babacan, "İki ülkenin halkları arasında kalpten kalbe, yakın ve farklı bağlar var" diye konuştu. Bu yakın ilişkilerin ekonomi ve ticaret alanlarına yansımasının önemine dikkati çeken Babacan, iki ülke arasındaki ticaret hacminden bahsederek, ziyareti sırasında kendisine geniş bir iş adamı heyetinin eşlik ettiğini hatırlattı.

Bakan Babacan, iki ülke arasındaki işbirliği çerçevesinde, Türk Hava Yolları'nın (THY) Bosna Hersek Hava Yolları ile ortaklığının bu işbirliğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, bu ortaklığın THY'nin Türkiye dışında yaptığı ilk ortaklık olduğunu anımsattı.

Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünün korunmasını son derece önemsiyoruz. Bosna Hersek'in egemenliğinin ve tanınmış sınırlarının korunmasına büyük önem veriyoruz. Çok etnili yapısıyla Bosna Hersek, bölgenin barış ve istikrarı açısından önemlidir."

Dışişleri Bakanı Babacan, bir gazetecinin iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesiyle ilgili sorusu üzerine, Bosna Hersek ile Türkiye arasında imzalanmış pek çok işbirliği anlaşması bulunduğunu hatırlattı. Bir ülkenin ekonomik olarak gerçek anlamda kalkınmasının siyasi istikrar ile mümkün olabileceğini belirten Babacan, "Bosna Hersek'teki istikrarı güçlendirmek ve öngörülebilir bir ülke yapmak yine Bosna Herseklilerin elindedir. Türkiye olarak biz her türlü desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Babacan ayrıca, Bosna Hersek'in AB ve NATO hedeflerinin önemli olduğunu belirtti ve özellikle AB hedefinin Bosna Hersek'i çok daha öngörülebilir bir ülke yapacağını söyledi.
Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj da Babacan'ın ülkesini kalabalık bir heyetle ziyaret etmesinin Türkiye'nin kendilerine verdiği önemin göstergesi olduğunu belirterek, "Siyasi ilişkilerimiz çok iyi bir noktada. Bunun kanıtları da ortada" dedi.

Alkalaj, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine dikkati çekerek, bugün Türk ve Bosna Hersekli iş adamları arasında yapılacak İş Konseyi'nin bu işbirliğine katkıda bulunmasına dair umudunu dile getirdi. Alkalaj, iki ülke arasındaki ilişkilerin diğer pek çok alanda geliştirilmesinin önemini de vurguladı.