‘Bağımsızlık Ozanı’ Eskişehir’de anılıyor

Tepebaşı Belediyesi, “Bağımsızlık Ozanı” olarak bilinen Ceyhun Atuf Kansu’nun 100. doğum yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Bağımsızlık Gülü - Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yayınlanma: 14.12.2019 - 17:46
‘Bağımsızlık Ozanı’ Eskişehir’de anılıyor
Abone Ol google-news

Ozan, yazar, aydınlanmacı, çocuk hekimi Ceyhun Atuf Kansu’nun 100. doğum yılı nedeniyle düzenlenen “Bağımsızlık Gülü” sergisi, Ankara, Antalya ve İstanbul’un ardından Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev’de de sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, Ceyhun Atuf Kansu’nun kızı Bahar Gökler, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve gazetemiz yazarı, Ceyhun Atuf Kansu’nun oğlu Işık Kansu ile çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide, çok sayıda sanatçının Kansu’nun şiirlerinden esinlenerek ortaya çıkarttığı eserlerin yanı sıra, şairin genç yaşlarından başlayarak sanatın her alanıyla ilgilendiğini gösteren belge, yazı ve yapıtlar da yer alıyor.

‘BABAMI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Bahar Gökler, yurdun çeşitli noktalarında düzenledikleri etkinliklerle Ceyhun Atuf Kansu’yu yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Babamın doğumunun 100’üncü yılı dolayısıyla Ceyhun Atuf Kansu etkinlikleri yapmaya karar verdik. Ankara’da bir sergi, İstanbul’da bir şiir dinletisi programı, Antalya’da yine bu sergiyi sürdürdük ve şu anda Eskişehir’e geldik. Yurdun farklı yerlerine dağılan sanatsal etkinliklerle babamı yaşatmaya çalışıyoruz. Bunu başarabildiğimiz için çok mutluyuz. Bizlere Eskişehir’de bu imkanı sağlamasından dolayı Tepebaşı Belediyesi’ne ve Başkanımız Ahmet Ataç’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

‘CUMHURİYET KAZANIMLARI İÇİN ÇALIŞTI’

Işık Kansu ise, Başkan Ataç’a teşekkürlerini ileterek, “Sayın Ahmet Ataç, bu  sergiyi, sanat ve insan şehri olan Eskişehir’e taşımamıza büyük olanak sağladı. Çok şirin bir karikatür evinde babamı ağırlıyor. Babam Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıyla birlikte dünyaya gelmiş, bütün ömrünü de Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kazanımları üzerine çalışarak, bu konuda ürünler vererek geçirmiştir. Sergimizde, babamın ömrü boyunca ortaya koyduğu çalışmalarından esinlenilerek ortaya çıkartılan eserler yer alıyor. Birbirinden değerli eserleri büyük bir sanat şehri olan Eskişehir’de sanatseverlerle buluşturmaktan son derece memnunuz” dedi. 

19 Aralık’a dek görülebilecek

Konuşmaların ardından Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, Bahar Gökler ve Işık Kansu’ya günün anısına Devrim Otomobili’nin camdan yapılmış bir figürünü armağan etti. Atila Özer Karikatürlü Ev’de beğeniye sunulan sergi, 19 Aralık tarihine dek görülebilecek. ESKİŞEHİR


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler