Bahçeli: Ohal getirilsin

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin, hükümetin terörle mücadele konusunda attığı bütün adımların iflas ettiğini söyleyerek, 'Olağanüstü Hal' çağrısı yaptı.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 11:44
Abone Ol google-news

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli, "Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısını" yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.

"Türk milleti büyük bir şiddet ve seri cinayetlerle sarsılmakta ve durmadan kanı dökülmektedir. Sürekli ivme ve güç kazanan bölücü terör, acımasız ve vahşi eylemlerine göz göre göre devam etmektedir" diyen Bahçeli, terör eylemini kınadı.

Bahçeli'nin yazılı açıklamasında şu değerlendirmelere yer verildi:

"Gözlerini kan bürümüş canilerin bu alçakça eylemini lanetliyor ve büyük bir öfkeyle telin ediyorum. Bilinmelidir ki, terör maşaları rezil amaçlarına asla ulaşamayacaklar ve döktükleri kanda eninde sonunda boğulacaklardır. Ülkemiz iyi şeyler olacak sözleriyle girdiği terör kıskacında can ve derman kaybetmekte, milletimiz arkası arkasına menfur suikastların kurbanı olmaktadır. Bugünkü zaman diliminde; belini doğrultarak namlusunu üzerimize çeviren bölücü fitnenin azmasında; PKK açılımındaki inat ve ısrar, terör örgütüne verilen umut ve tavizler, ,İmralı canisiyle müzakere ve mütareke arayışı, Irak'ın kuzeyindeki peşmerge kalıntılarıyla kucaklaşma belirleyici olmuştur."
 

Hükümeti sorumlu tuttu

AKP'nin yanlış ve karanlık yolda olduğunu savunan Bahçeli, "Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin, "ezber bozuyorum" "tabuları yıkıyorum" "düşmanlığı kaldırıyorum" "dostluk çemberi oluşturuyorum" adı altında sürdürdüğü yanlış politikalar bugün karşımıza hezimet, hüsran ve terör olarak çıkmıştır" dedi.

Terör olaylarından Başbakan Erdoğan'ın ve hükümetin sorumlu olduğunu söyleyen Bahçeli, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne terörü tamamıyla ortadan kaldırmak için önünde uygun fırsatlar bulunduğunu ancak bunları düşüncesizce heba ettiğini savundu. Bahçeli'nin açıklaması şöyle devam etti:

"Ekilen bölücülük tohumları, mayın, bomba, mermi ve gözyaşı olarak biçilmektedir. Türk milletinin ancak savaş şartlarında vereceği kayıp, özgürlük, demokrasi ve barış sözleriyle hayata geçmiştir. Bu felakete çanak tutan, destek veren, teşvik eden, meşrulaştırmaya çalışan, sindirmeye çabalayan ve kılavuzluk yapan gafillerin ise akan kandan doğrudan doğruya sorumlu oldukları açık ve meydandadır."

 

Medyayı eleştirdi

Bahçeli, açıklamasında medya mensuplarını da eleştirerek, "Medyada köşe tutmuş bazı kalem sahiplerinin, sözde aydınların, terör hamisi işbirlikçi zihniyetlerin, siyasetteki bölücü odakların PKK'yla koalisyon halinde milletimize zehir içirmeye gayret ettikleri herkesin malumudur. Cumhuriyet Başsavcılıklarının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ahlak, vicdan ve şereften yoksun güruhun yazıları, beyanları, raporları ve faaliyetleri hakkında gerekli tahkikatları başlatması zorunluluk haline gelmiştir" diye konuştu.


Olağanüstü Hal çağrısı

Terörle mücadele konusunda hükümetin, ABD'nin ağzına baktığını, istihbarat paylaşımından medet umduğunu ve Irak yönetiminden insaf beklediğini, bu konuda attığı bütün adımların iflas ettiğini savunan Bahçeli, terörle mücadele yöntemleri konusunda şu önerilerde bulundu:

"Terör ve bölücülüğün zirve yaptığı bölgeleri kuşatan yerlerde 'Olağanüstü Hal' ilan edilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Meclis'ten alınan 'Sınır Ötesi Hareket İzni' çerçevesinde Irak'ın Kuzeyi ve teröristlerin ikmal merkezleri imha edilmeli, sınırı ve şümulü belirlenecek bir güvenlik kuşağı oluşturulmalıdır. Kandil'de ne yapılacaksa, Kuzey Irak'taki terör inlerine nasıl bir plan icra edilecekse, buna içeride direniş göstermeye yeltenecek bedbahtlara karşı da ülkemizin içinde aynı şey yapılmalıdır. Irak'ın kuzeyinde terörü besleyen, muhafaza eden, silahlandıran ve azmettiren peşmerge de mutlaka cezalandırılmalı ve hak ettiği dersi almalıdır. Milletimizin yüreğini dağlayan saldırıların öcünün alınması için Başbakan ve hükümetinin bekleyecek anı, ihmal edecek zamanı kalmamıştır. AKP hükümeti, bölücü terörün hakkında gelmek amacıyla aradığı ve istediği millet desteğini mutlaka bulacaktır. Bu şartlara rağmen, PKK maşalarının yok edilmesi ve bölücülüğün kökünden kazınması gerçekleştirilemezse AKP'nin teröristlerle aynı emel ve hedefte buluştuğu gerçeğini kimse inkâr edemeyecektir."