Bakan Akar, TSK'deki personel açığını açıkladı

Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve Gamze Taşçıer'in soru önergelerine yanıt verdi. TSK'daki personel açığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Hulusi Akar, çalışan personelin kadro mevcudunu karşılama oranının yüzde 65 civarında olduğunu belirtti. Yani bu rakamlara göre personel açığı yüzde 35 seviyesinde.

20 Şubat 2019 Çarşamba, 16:53
Abone Ol google-news

Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verdiği yanıtta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nda Kasım 2018 itibariyle toplam 476 bin 836 kişinin görev yaptığı bilgisini verdi. Bakan Akar, sözleşmeli er erbaşlar ile uzman erbaş sayılarına ilişkin soruları da yanıtladı. Buna göre, Şubat 2019 itibariyle silahlı kuvvetlerde uzman erbaş sayısı 72 bin 355, sözleşmeli er/erbaş sayısı ise 19 bin 887. Toplam kadronun 126 bin 500 seviyesinde olduğunu belirten Bakan Akar, uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş kadrolarında yüzde 30 oranında boşluk olduğunu belirtti.

Akar'ın yanıtladığı bir diğer soru önergesi ise CHP Milletvekili Gamze Taşçıer'e ait. Taşçıer Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilot adayı ilanında erkek adayların başvurabileceğine ilişkin maddeyi eleştirmiş, neden kadın aday alınmadığını sormuştu. Bakan Akar ise "Dönemsel olarak yapılan alımlar ihtiyaçlara göre belirlenmektedir" dedi, erkek ve kadın personel temininde hiçbir ayrım yapılmadığını belirtti. Hava Harp Okulu'nda 31 kadın pilot adayının eğitimde olduğunu belirten Hulusi Akar, bunlar arasından 2018 mezunu 11 kadın teğmenin bu yıl pilot çıkacağı bilgisini de verdi.