Bakan Davutoğlu'ndan Afganistan uyarısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Afganistan ile ilgili İstanbul toplantılarını Financial Times'e değerlendirirken Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki üçlü zirvenin, Kabil ile İslamabad arasındaki itilaf nedeniyle "kritik" bir zamanda gerçekleşeceğini belirterek, "Afganistan ile Pakistan arasında gerilim varsa, sağlıklı bir geçiş olamaz" dedi.

01 Kasım 2011 Salı, 09:53
Abone Ol google-news

Afganistan ile Pakistan arasındaki gerginliğin iyice arttığı bir dönemde Türkiye'nin İstanbul'da iki ülkenin devlet başkanlarını bir araya getirmesi dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Financial Times gazetesine açıklamalarında üçlü zirvenin, Kabil ile İslamabad arasındaki ihtilaf nedeniyle "kritik" bir zamanda gerçekleşeceğini belirterek, "Afganistan ile Pakistan arasında gerilim varsa, sağlıklı bir geçiş olamaz" uyarısını yaptı.

Financial Times gazetesi, "Ankara, Taliban'a Karşı Mücadeleyi Güçlendirmeye Çalışıyor" başlığıyla yayımladığı haberde "Türkiye, Ankara'nın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Taliban'a karşı savaşı sona erdirme çabalarını karmaşıklaştırabileceğini söylediği gerilimleri azaltmaya yönelik bir girişim ile Afganistan ve Pakistan'ı bir araya getiriyor" diye yazdı.

Gazete, İstanbul'daki toplantı, "Ankara'nın dünya sahnesindeki iddiaları"nı yansıtsa da birçok katılımcının önemli bir adım atılmasına çok ciddi engellerin olduğunu kabul ettiklerini kaydetti. Haberde Davutoğlu'nun FT'ye açıklamalarına yer verildi. Ahmet Davutoğlu, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki üçlü zirvenin, Kabil ile İslamabad arasındaki ihtilaf nedeniyle "kritik" bir zamanda gerçekleşeceğini belirtti.
 

Daha çok ortak tatbikat önerisi

Ahmet Davutoğlu, Afganistan'daki ABD kuvvetlerinin azaltılması ve Taliban'la mücadelenin Afgan kuvvetlerince yürütülmesine ilişkin olarak "Afganistan ile Pakistan arasında gerilim varsa eğer, sağlıklı bir geçiş olamaz" dedi. Pakistan ile Afganistan arasında güven tesis etme çabalarının çerçevesinde İstanbul'da iki ülkenin genelkurmay başkanları, istihbarat şefleri ve içişleri bakanlarının da bir araya geleceğini anlatan Davutoğlu, iki ülkeyi daha çok ortak tatbikat yapmaya çağırdı.
 

'Afganistan'daki istikrarsızlık, bölgesey istikrarsızlıktır'

Bu arada, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Çarşamba günü İstanbul'da yapılacak Afganistan için İstanbul Konferansı'na değinirken de "Afganistan'da barış olmasını istiyorsak eğer, görmezden gelinmeyecek bazı ülkeler mutlaka süreçte yer almalı" derken, İstanbul toplantısına İran ve Hindistan Dışişleri Bakanlarının da katılacağına dikkat çekti.
Ana amacın, "bölgesel bir sahipliği"ni yaratmak olduğunu anlatan Davutoğlu, "Afganistan'da istikrar, bölgesel istikrar demektir, Afganistan'da istikrarsızlık, bölgesel istikrarsızlık demektir" sözlerini kullandı.