Bakan duruyor müdür gitti

Türkiye’yi karanlığa boğan elektrik kesintisinin faturası TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır’a kesildi. Yıldır’ın istifasını Bakan Yıldız açıkladı. AKP’den aday olacağı belitilen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da istifa etti.

06 Nisan 2015 Pazartesi, 23:32
Abone Ol google-news

45 ilde yaşanan kesintinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra Enerji Bakanlığı sorumluluğu kabul etmek zorunda kaldı. TEİAŞ Genel Müdürü’nün istifa ettiği açıklandı. Ancak Yıldır’ın istifa ettirildiği öğrenildi.

Türkiye’yi karanlığa gömen elektrik kesintisinin üzerinden yaklaşık bir hafta geçtikten sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “teknik arıza” diyerek sorunun kendi hatalarından kaynaklandığını kabul etmek zorunda kaldı. Fatura Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır’a kesildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yıldır’ın istifa ettiğini söyledi. Ancak bakanlık içerisinde Yıldır’ın istifa etmediği, “ettirildiği” konuşuluyor.

Bakan istifa etmeli

 TEİAŞ’ta Yıldır’ın dışında en kritik görevde bulunan iki isim daha Yük Tevzi Dairesi Başkanı Hüseyin Yaylacıoğlu ile İletişim ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Bahadır Uçan da görevden alındı.

Türkiye’nin doğusunu batısına bağlayan eksende toplam 7 iletim hattının devre dışı kaldığını belirten Yıldız, bağlantının koptuğunu söyledi. Yıldız, kesintinin iletim sistemindeki bir hattaki arızayla başladığını, o arızanın kaynağı üzerinde geriye dönük çok detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Sisteme dışarıdan müdahale olup olmadığını da araştırdıklarını dile getiren Yıldız, “TEİAŞ’ın ve ilgili bütün arkadaşlarımızla alakalı, gerek işletim hatası gerekse aşırı risk alındığına inandığımız bir yapıyı görüyoruz. Kendisini bu işte sorumlu gören TEİAŞ Genel Müdürümüz Kemal Yıldır da görevinden istifa etmiş bulunuyor. Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilirler” diye konuştu.

İstifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır yaptığı açıklamada, “Tamamen teknik bir arıza, bir kaza oldu” dedi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi “İstifa etmesi gereken TEİAŞ Genel Müdürü değil, Enerji Bakanı’nın kendisidir” dedi.

Topçu gitti, Aycı geldi

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu AKP’den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti. Yerine ise Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı’nın getirildiği açıklandı.

Dün THY Genel Müdürlük binasında saat 14.00’te başlayan THY Genel Kurulu toplantısı devam ederken Topçu twitter hesabı üzerinden istifa ettiğini duyurdu. Genel Kuruldan sonra yapılan açıklamada Aycı’nın Yönetim Kurulu Başkanı THY Genel Müdürü Temel Kolit’in ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandığı belirtildi. Daha önce de 10 Şubat’ta yönetim kurulu üyelerinden Naci Ağbal’ın milletvekili aday adaylığı için istifa etmesinden sonra THY yönetiminde önemli gelişmeler yaşandı. 2014’te Cemal Şanlı ve Mehmet Nuri Yazıcı’dan boşalan yönetim kurulu üyeliklerine İlker Aycı ve Arzu Akalın getirilmişti. Aynı zamanda TÜRGEV’in de Başkanı olan Arzu Akalın Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı olarak göreve başlarken, TYDTA Başkanı İlker Aycı ise Denetimden Sorumlu Komite Üyesi olarak göreve başlamıştı.

AKP’liler yönetimde

2015 Mart ayında ise sonradan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne atanan Serdar Hüseyin Yıldırım, bağımsız üye olarak THY yönetimine girdi. Bu atamadan kısa süre sonra ise Ensar Vakfı Genel Başkanı ve AKP İstanbul İl Genel Meclis üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu ve Ogun Şanlıer yine aynı statüde THY yönetimine atandı. 1964 Rize Çayeli doğumlu olan Hamdi Topçu, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1986’da mezun oldu. Mali Müşavirlik unvanına sahip olan Topçu, evli ve 4 çocuk babası.

1971 İstanbul doğumlu olan İlker Aycı ise, 1994’te Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.