Bakan Kılıç'tan, utanç görüntülerine kınama

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Galatasaray ile Beşiktaş RMK Marine tekerlekli basketbol takımları arasında oynanan maç sırasında çıkan tribün olaylarını kınadığını söyledi.

11 Aralık 2012 Salı, 13:19
Abone Ol google-news

Maçın oynandığı Ahmet Cömert Spor Salonu'nda beraberindeki heyetle incelemelerde bulunan Bakan Suat Kılıç, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Pazar günü spor alanlarında yaşanmasını arzu etmedikleri olayların çıktığını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti: ''Bu olayı ve olaya neden olanları kınıyorum. Tek amacı düzgünce maç izlemek olan taraftarı rahatsız edenleri, aynı şekilde tek gayesi spor yapmak olan sahadaki sporcularımızı tartaklayanları da kınıyorum. Yaşananlar, Türkiye'ye ve Türk insanına hiç yakışmamıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü vardır, 'Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.' Sadece sporcunun değil, seyircinin de makbul olanı zeki, çevik ve aynı zamanda spor ahlakına sahip olanıdır. Pazar günü burada yaşananlar spor ahlakından son derece uzak olaylardı. Sporseverlikten ve insanlıktan nasibini almamış bir grubun fanatizmi, Türkiye'nin imajına zarar vermiştir. Türkiye'nin kurumları bu holiganizm ve fanatizmle mücadele edebilecek güçte, dirayette ve kararlılıktadır.''

''Bu olaylara yol vermeyecek, göz yummayacağız''

Suat Kılıç, başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere, devletin kurumlarının bu tarz olayların yaşanmasına göz yummayacağını belirterek, ''Bu gibi olaylara yol vermeyecek, müsaade etmeyecek ve göz yummayacağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın koordinasyonunda, sürece ve sorunların çözümüne katkı verebilecek olan tüm kurumların bir araya gelerek, ortak akılla gereken önlemleri almaları temin edilecektir'' şeklinde konuştu.

Olaylara karışan 16 kişinin emniyet güçleri tarafından gözaltına alındığını kaydeden bakan Kılıç, şöyle devam etti: ''Hadiseye neden olan 16 kişi, güvenlik kameralarında yapılan taramalar neticesinde polis tarafından gözaltına alınmış ve sorgu süreçleri başlatılmıştır. Yine polis tarafından olaylara neden olduğu düşünülen ve kameralardan tespit edilen şahısların aramalarına devam edilmektedir. Ayrıca yangın tüplerini salona boşaltan, nefes almayı güçleştiren eylemlerin failleri de İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından aranmaktadır. Bu kişiler de bulunduğunda hiç tereddütsüz biçimde savcılıklara teslim edilecektir.''

''Sportmen ruhu, fanatizmin esiri yapmayacağız''

Türkiye'deki sporu, fanatizme teslim etmemek için ellerinden gelen bütün önlemleri alacaklarını vurgulayan Suat Kılıç, spor alanlarındaki deneyimlerini Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile paylaştıklarını söyledi.

Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un tüm spor alanlarında harfiyen uygulandığını anlatarak, ''Türkiye'de başta futbol olmak üzere diğer branşlarda sportmen ruhu, fanatizmin esiri haline getirmeyeceğiz. Türkiye'deki sporun selametini, spor ahlakından ve insanlıktan nasibini almamış azınlık bir gruba teslim etmeyeceğiz. 6222 sayılı kanun sadece futbol için çıkartılan bir kanun değil. Bu kanunun başlığı 'Sporda şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'dur. 6222 sayılı kanun, tüm spor alanlarında harfiyen uygulanmaktadır ve bundan sonra da çok daha büyük bir özenle uygulanacaktır. Bu kanunun özenli bir şekilde uygulanmasına yönelik olarak, spor alanlarındaki deneyimlerimizi paylaşmak için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Adalet Bakanlığı aracılığıyla bir araya gelme adımımızı hadiselerden çok daha önce atmıştık'' ifadelerini kullandı.

6222 sayılı kanunun uygulanmasına yönelik olarak polis teşkilatına ve emniyet birimlerine önemli görevler düştüğünün altını çizen Suat Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Benim kanaatime göre İstanbul Emniyeti bu salonda görevini yerine getirmiş, zanlıları ve olayı çıkartanları gözaltına alarak savcılığa sevk etmiştir. Bundan sonraki süreçte illerin tamamında yasanın uygulanması konusunda emniyet birimlerinin eşit ve paralel uygulamalar yapması yönünde, olayın öncesinde İçişleri Bakanlığı ile gerekli temaslar da sağlanmıştır. Yine bu olaylar öncesinde tereddütü olanların da bu tereddütlerini gidermek için, uygulama yönetmeliği, iki hafta önce Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Cuma günü itibarıyla imzalar tamamlanmış bulunmaktadır. Geriye Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın imzalarıyla resmi gazetede yayımlanması kalıyor. Kaldı ki kanunun uygulanması için uygulama yönetmeliğinin yürürlükte olması şart değil. Kanun zaten ortada.''

''Savcılar cana kasttan işlem yapabilir''

Kamuoyunda 6222 sayılı kanunda bir takım değişikliklere gidilmesinin olayları azdırdığı şeklinde yorumlar yapıldığını kaydeden Suat Kılıç, bu görüşe katılmadığını bildirerek, ''(6222 sayılı yasadaki cezalarda bir takım indirimlere gidilmesi, bu tip olayları azdırdı) diye bir takım görüşler dillendiriliyor. Bu kesinlikle doğru değil. Türkiye'de bu takım olaylara yapılan yaptırımlar, dünyadaki örneklerine göre en ağır yaptırımlardır. Kaldı ki cana ve mala kast ile adam yaralama gibi Türk Ceza Kanunu'nda ayrıca tanımlanmış cezalar var ki, bu gibi maddelerin ihlaline neden olan davranışlar nedeniyle savcılık makamları, 6222 sayılı kanun dışında da uygulama yapabilirler'' şeklinde konuştu.

''Büyük bir özenle hareket ediyoruz''

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Türkiye'deki salon ve sahalarda yaşanan şiddet olayların tamamını sona erdirecek güç ve kudrete sahip olduklarını kaydetti. Yaşanan saha ve tribün olaylarının önlenmesinde federasyonlara ve spor kulüplerine görevler düştüğünü anlatan Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

''Türkiye'deki salon ve sahalarda yaşanan şiddet olayların tamamını sona erdirecek güç ve kudrete sahibiz. Biraz daha sabır ve daha dikkatli kararlılıkla bu olayların tamamı sona erecek. Bu olaylara neden olanlar kamuoyuna deşifre edilecek, polis tarafından alınacak. Bu kişilere müsabakalardan seyir yasağı, para ve hapis cezası verilecek. Biz büyük bir özenle hareket ediyoruz. Birinci derecede muhatabımız; ilgili branşlardaki tüm federasyonlardır. Federasyonlarımız çok daha dikkatli bir sorumlulukla sorunun üzerine gitmeleri, sorunun çözümüne çok daha katkı sağlayacaktır. Diğer muhatabımız, ilgili spor kulüpleridir. Kulüplerimizin, bu tip taşkınlıkları yapanlara kol kanat germemeleri ve onları müdafaa etmemeleri gerekir. Pazar günü oynanan müsabaka sonrasında yapılmış olan açıklamalar bu anlamda umut veren açıklamalardır.''

Türkiye genelindeki savcılıklarda spor alanında ihtisas yapmış görevlilerin bulunacağını aktaran Suat Kılıç, ''81 ilde 81 emniyet müdürü ve cumhuriyet başsavcılıkları tarafından görevlendirilecek, spor konusunda ihtisas yapacak savcılarımızın özeni ve dikkati, bu konuda atılan bütün adımları anlamlı kılacaktır. Böylelikle salonlardaki bu tarz eylemler en kısa sürede son bulacaktır. Benim kanaatim, gerek emniyetimiz, gerekse savcılıklarımız, kanunun uygulanması için gerekli şekilde hassasiyet göstermektedirler. Sadece kanuna henüz alışamama durumumuz var. Bu durum da son bulduktan sonra Türkiye'de sporun ve salonların temizleneceği kanaatindeyim'' ifadelerini kullandı.