Bakan Şahin kadına şiddette medyayı sorumlu tuttu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Medya, yapılan çalışmalardan çok, negatif bir haberi manşet yaparak, toplumda, sanki çok büyük şekilde olaylar büyüyormuş gibi bir algıya neden oluyor" dedi.

18 Mayıs 2013 Cumartesi, 11:10
Abone Ol google-news

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Şahin, yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yeniden yapılandığını söyledi.

"Algıda seçicilik var"

Kadın ve erkeği beraber eğitmeleri, toplumun içinde beraber yetiştirmeleri gerektiğini belirten Şahin, her alanda kadının statüsünü güçlendirecek projeler ürettiklerine değindi.
Bakan Şahin, bir soru üzerine, "kadına yönelik şiddet" konusunda çok yönlü çalışma yürüttüklerini bildirdi. Şahin, "Biraz algıda seçicilik var. Medya, yapılan çalışmalardan çok, negatif bir haberi manşet yaparak, toplumda, sanki çok büyük şekilde olaylar büyüyormuş gibi bir algıya neden oluyor. O yüzden burada tüm fotoğrafa bakıp, neler yapılması gerektiği konusunda çalışıyoruz" dedi.
Bakan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız bütün çalışmaların sonunda, daha önce kayıt dışı olan, gözükmeyen ve hesaplanmayan, böyle bir sorunun varlığı kabul edilmeyen alan, bugün ölçülebilir hale geldi. Biz 3 yıldır kayıt altına aldıktan sonra, sayın Başbakanımızın genelgesiyle, jandarmadan, emniyetten gelen tüm bilgilerden, her yıl ciddi bir düşüş başladığını görüyoruz. 177 ölümlü vaka bugün 155'e düştü. Her yıl ciddi bir düşüş var ama her bir vaka bizim için çok önemli. Bu konuda her türlü tedbiri alıyoruz. Burada, bu işlerin tek başına hukuk devletinin normlarında, en iyi yasayla çözmeniz mümkün değil. Karşılıklı insan olma duygusu, sevgi, merhamet, şefkat, sorumluluk çok önemli. Bu değerleri de güçlü şeklide hayatımızın parçası yapmalıyız. Bu değerlerde yaşanan yozlaşma ve eksiklik, istediğiniz kadar yasa çıkarın yine istenmeyen sonuçlara götürebiliyor. Biz bütüncül bir bakış açısı içinde, tüm ihtiyaçları giderecek şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. Bugün, kadın konuk evlerindeki yatak kapasitesini binden, 2 bin 200'e çıkardık."

Bakan Şahin, daha sonra, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'yı makamında ziyaret etti. Şahin, Burdur'a özgü alaca dokumadan yapılmış elbiseleri inceledi. Akkaya ise Şahin'e, seramikten saklama kabı ve alaca dokuma şal hediye etti. Bakan Şahin, ardından, Burdur Belediyesince kurulan alaca dokuma atölyesi ile Engelliler İş Merkezi'ni gezdi.