Baluken: Amaç BDP'yi kapatmaktır

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK operasyonlarının AKP'nin BDP'yi kapatma operasyonu olduğunu iddia etti.

10 Aralık 2012 Pazartesi, 12:36
Abone Ol google-news

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 64. yıl dönümünde Türkiye'de insan hakları ihlallerinin artarak devam ettiğini savundu.

Kadına yönelik şiddetin 2012 yılında yüzde bin 400 oranında arttığını, polisin orantısız müdahalesi sonucu bu yıl 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin yargısız infaz edildiğini belirten Baluken, 2012'de yüzlerce BDP'li seçilmiş yönetici ve aktivistin tutuklandığını söyledi.
Baluken, hafta sonunda Batman, Mardin ve Siirt'teki KCK operasyonlarında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da aralarında bulunduğu 84 partilinin gözaltına alındığını anımsatarak, ''KCK operasyonları, AKP'nin BDP'yi kapatma operasyonudur. KCK operasyonlarının her aşaması demokratik siyasete vurulan sivil darbe olarak, demokratik siyasetin yollarını kapatarak, Kürt sorununun çözümsüzlüğünü derinleştirmektedir'' diye konuştu. İktidarın Kürt sorunuyla ilgili net çözüm projesini ortaya koyması gerektiğini dile getiren Baluken, ''AKP bir yandan beklenti yaratırken bir yandan tasfiye sürecini devam ettiriyor'' dedi.