Baraj suyu yükselince yavru leylekler öldü

Muş'taki Alparslan2 Barajı'nda su seviyesinin yükselmesiyle yuvada mahsur kalan yavru leylekler ölürken, anne ve babaları ise suyun altında kalan yavrularının başından ayrılmıyor.

22 Mayıs 2020 Cuma, 11:10
Baraj suyu yükselince yavru leylekler öldü
Abone Ol google-news

Muş’ta yapımına devam edilen Alparslan2 Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) havzasında bulunan üç köy ve bir mezra sular altında kalmaya başladı. Her yıl Tepe köyüne gelen leyleklerin elektrik direği üzerindeki yuvaları ise bu yıl baraj suları altında kaldı. Vatandaşların durumu Muş Belediyesine bildirmesi üzerine harekete geçen Muş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Geçici Bakımevinde görevli personeller ile Alparslan2 Barajı çalışanları leylekler için seferber oldu.

“YUMURTADAN 23 GÜN ÖNCE ÇIKMIŞ DÖRT YAVRU LEYLEK TELEF OLMUŞ”

Alparslan2 Barajı’na ait motorlu kayık ile kuluçkaya yatan leylekleri incelemek için yuvaya ulaşan ekipler, 4 yavru leyleğin öldüğünü gördü. İncelemenin ardından gazetecilere bilgi veren Muş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Geçici Bakımevi Veteriner Hekimi Semih Türkcan, Alparslan2 Barajı için terk edilen köylerin elektrik direklerinde leylek yuvasının olduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını ve bölgeye ulaştıklarında yuvanın su altında kaldığını söyledi. Alparslan2 Barajı’nda çalışan personellere haber vererek motorlu kayık ile yuvaya ulaştıklarını belirten Türkcan, “Onların tekneleri ile yuvaya gittik ve yumurtadan 23 gün önce çıkmış dört yavru leylek gördük. Onlar da telef olmuştu. Yuva, karaya 500 metre uzaklıktaydı. Emin olabilmek için yuvaya baktık, ama maalesef yapabileceğimiz bir şey yoktu” dedi.