Barışın ‘Elçi’si anılıyor

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde düzenlenen basın açıklaması sonrası çıkan çatışmada öldürülen Tahir Elçi için anma etkinlikleri düzenleyecek.

26 Kasım 2016 Cumartesi, 22:10
Abone Ol google-news
<video:435059>

Diyarbakır’da geçen yıl 28 Kasım’da çatışmalarda zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptıktan sonra öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölüm yıldönümünde Diyarbakır ve İstanbul’da düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

Elçi için ilk etkinlik yarın ödürüldüğü Dört Ayaklı Minare önünde, öldürüldüğü saat olan 10.53’te yapılacak. Basın açıklamasına Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve ailesi, Diyarbakır Barosu yönetimi, avukatlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılacak. İkinci anma ise saat 14:00’da Elçi’nin Yeniköy’deki mezarı başında gerçekleşecek. Ayrıca Sümerpark Sergi Salonu’nda Elçi için sergi açılacak. Akşam saat 19:30’da da Cegerxwin Kültür Merkezi’nde dengbej dinletisi ve belgesel gösterimi olacak. 29 Kasım günü ise İstanbul’da anma töreni yapılacak. Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Salonu’nda gerçekleştirilecek anmada Türkan Elçi de bir konuşma yapacak. 30 Kasım günü Diyarbakır’a dönen etkinlik programında saat 18:00’da Diyar Galeria Şehir Sineması’nda sinema gösterimi olacak. 1 Aralık günü ise saat 13:00’da Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Hatıra Ormanı için fidan dikilecek. Son olarak 2 Aralık günü Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Konferans Salonu’nda, saat 13:00’te “Tahir Elçi ve İnsan Hakları Mücadelesi” adıyla bir panel gerçekleştirilecek.