Başbakan'a 'git' diyorlar

Ürdün'de "24 Mart Gençlik Hareketi" ve İslami Hareket Cephesi, Başbakan Maruf Bahit'in koltuğunu bırakması çağrısında bulundu.

26 Mart 2011 Cumartesi, 12:01
Abone Ol google-news

Anamuhalefet konumundaki İslami Hareket Cephesi'nin lideri Hamza Mansur, Amman'da düzenlediği basın toplantısında, "Hükümet istifa etmeli, vatandaşların kanını akıtan bir hükümet meşruluğunu kaybeder" dedi.

"24 Mart Gençlik Hareketi" de Başbakan ve güvenlik yetkililerinin görevlerinden ayrılmasını ve şiddet eylemleri nedeniyle yargılanmasını istedi.

Hareketin temsilcilerinden Firas Muhiddin, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Başbakan, istihbarat şefi, jandarma genel komutanı ve yardımcılarının görevlerinden ayrılmasını ve yargılanmasını istiyoruz. Dönüşü olmayan bir noktadayız. Taleplerimiz karşılanana dek protestoları sürdürmenin yollarını arayacağız" diye konuştu.

Başkentte reform isteyen göstericilere dün polis müdahale etmiş, olaylarda bir kişi ölmüş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı.
 

İçişleri Bakanı istifa etsin

Ölen Cemil Saad'ın oğlu Nasır Saad, özür dilenmeden ve İçişleri Bakanı istifa etmeden babasının cenazesini morgdan almayacaklarını belirtti.

Nasır Saad, dün babasının gençlerin toplandığı Amman'daki meydanda bulunduğunu ve jandarmanın açtığı ateş sonucu öldüğünü söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saad Hayel Surur'un dün Cemil Saad'ın kalp krizinden öldüğünü açıklamasıyla ilgili olarak da Nasır Saad, "Otopsiden önce bunu nasıl söyler" ifadesini kullandı.

Cemil Saad'ın kardeşi Cemal Cemil Saad da otopsiye göre kardeşinin kalp krizinden ölmediğini belirtti.