'Başbakan'ın eşbaşkanı yoktur'

YAŞ'taki oturma düzenini yorumlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Başbakan'ın ortağı, eşbaşkanı yoktur. Çünkü YAŞ'ın başkanı Başbakan'dır" dedi.

04 Ağustos 2011 Perşembe, 10:50
Abone Ol google-news

Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A daki "Görüş Farkı" programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, çarpıcı açıklamalar yaparak, hükümetin bundan sonra atacağı adımların sinyalini verdi.
 

Genelkurmay'ı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlama mesajı

Genelkurmay'ı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlamak istediklerini belirten Bozdağ, şöyle dedi: "Genelkurmay ne Başbakan'a ne de 'Başkomutanı' olan Cumhurbaşkanı'na bağlı değil. Sadece Başbakan'a karşı sorumlu. Bağlılığın olmadığı yerde sorumluluk ne kadar olur? Bu demokrasi açısından bir ayıptır. Bu ayıbın uzlaşma zemininde düzeltilmesi, demokratik devletlerde olması gereken yer nereyse onu temin etmek hepimizin görevidir." Bu konunun Anayasa değişikliği görüşmelerinde gündeme geleceğini ifade eden Bozdağ, uzlaşma sağlanması durumunda gerekli adımların atılacağına dikkat çekti.

'İki tane yargı olmaz'

Askeri yargı-sivil yargı ayrımının demokratik olmadığına işaret eden Bozdağ, "Devlet bir tane ise yargıda bir tanedir. İki tane yargı olmaz. Yargının tekliği, devletin de tekliğini gösterir" dedi. Bozdağ, Meclis'te uzlaşma sağlanması durumunda askeri yargının kaldırılması ve yargı birliğinin sağlanmasından yana olduklarını da kaydetti.
 

Komutanların istifası

TSK'daki istifaları da değerlendiren Bozdağ, "Bu tavrı millet doğru karşılamadı. Komutanların emeklilik talebi sonrası kamuoyunda memnuniyet çıktı" dedi. Geçmiş yıllarda "genç subaylar rahatsız" manşetleri atıldığına dikkat çeken Bozdağ, "TSK'da huzursuzluk olduğunu düşünmüyorum. Olsaydı kamuoyuna yansır, yansıtılır, emareleri ortaya çıkardı" dedi.
 

'YAŞ'ta Başbakan'ın eşbaşkanı olmaz'

Bozdağ, YAŞ toplantısında Başbakan Erdoğan'ın masanın başında tek başına oturmasının geçici değil, kalıcı bir görüntü olacağını savundu. Başbakan ile Genelkurmay Başkanı'nın yan yana oturmasının kanun ve teamül değil, fiili durum olduğunu ileri süren Bozdağ, "O görüntü doğru değildi. Başbakan'ın ortağı, eşbaşkanı yoktur. Çünkü YAŞ'ın başkanı Başbakan'dır" dedi.

Bozdağ, 30 Ağustos törenlerinde TBMM Başkanı ve başbakanların ev sahibi olan Genelkurmay başkanlarını beklemesi ve sıraya girmesi uygulamasının da kalktığını söyledi. Bu konuda daha önceden yapılan bir düzenleme olduğunu söyleyen Bozdağ, ilk uygulamanın önümüzdeki 30 Ağustos'ta olacağını kaydetti.
 

'Boşluk yok'

Tutuklu subayların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesinde bir zafiyete yol açmayacağını savunan Bozdağ, başka ülkelerle karşılaştırıldığında TSK'da general, subay fazlalığı olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Terörle mücadele dahil pek çok alanda sevk ve idareyi yapacak olgunlukta subay, general, astsubayımız vardır. Görevlerinin de başındadırlar. Boşluk da yoktur." Bozdağ, cezaevinde tutuklu olan subaylardan hiçbirisinin görevleriyle ilgili suç iddialarından dolayı içerde olmadıklarına da dikkat çekti.
 

'27 Nisan e-muhtırası çöpe atılmış bir belgedir'

27 Nisan e-muhtırasının Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden halen kaldırılmamış olmasını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları söyledi:
"27 Nisan e-muhtırası hükümet tarafından yırtılmış, layık olduğu yere, çöpe atılmış bir belgedir. Kıymeti harbiyesi de yoktur. Orada durmasının, kaldırılmasının bir anlamı yoktur. O bir utanç belgesi olarak nerede durursa dursun. Herkes nezdinde çöpteki bir kağıt parçasıdır."