Bayraklarını değiştiriyorlar...İşte bayrak adayları

Bayrağını değiştirmek için çalışmalar yapan Yeni Zelanda, beş aday arasından birini seçti. Yeni seçilen tasarım, sömürgeci dönemden kalan mevcut bayrakla yarışacak.

15 Aralık 2015 Salı, 12:10
Abone Ol google-news

Ülkesinin bayrağının sömürgeci dönemden kalmasından ve Avustralya’nınkiyle karıştırılmasından rahatsız olan Yeni Zelanda Başbakanı John Key, yeni bayrak için çalışma başlattı.

Tasarım yarışmasında 10 binden fazla bayrak katıldı. Bunların arasından seçilen beş tasarım için referandum yapıldı. 1,5 milyon seçmenin katıldığı referandumda katılım oranı da yüzde 49 oldu.

Yeni Zelanda halkı, mart ayında tekrara referanduma giderek mevcut bayrakla yeni seçilen tasarım arasından birini ülkenin resmi bayrağı olarak belirleyecek.

Yeni Zelanda halkı, mart ayında tekrara referanduma giderek mevcut bayrakla yeni seçilen tasarım arasından birini ülkenin resmi bayrağı olarak belirleyecek.Başbakan Yardımcısı Bill English, “Önümüzde tarihi önemde bir seçim bulunuyor. İki bayrağı inceleyerek hangisinin ulusumuzu şimdi ve gelecekte daha iyi temsil edeceğine bakmak için önümüzde zaman var” dedi.

Yeni tasarımda Yeni Zelanda’nın sembollerinden biri olan eğrelti otu yer alıyor. Mevcut Yeni Zelanda bayrağının ise köşesinde Birleşik Krallık bayrağı bulunuyor.

(Kaynak: Al Jazeera, Reuters, AFP)