BBC, Avam Kamarası'nda

İngiltere'deki yayın kuruluşu BBC'nin Gazze'ye yardım kampanyalarına yayınlarında yer vermemesiyle ilgili kriz devam ediyor. İngiltere Avam Kamarası'nda 122 milletvekili, BBC hakkında önerge verdi. BBC'nin kampanya hakkındaki tutumu tüm dünyadan tepki çekmeye devam ediyor.

27 Ocak 2009 Salı, 07:53
Abone Ol google-news

İngiltere Avam Kamarası'nda 122 milletvekili, BBC yayın kuruluşunun ''tarafsızlığın ihlali olacağı'' gerekçesiyle Gazze'ye yardım kampanyalarına yayınlarında yer vermeyi reddetmesi konusunda önerge verdi.

''Felaketlere Acil Müdahale Komitesi'' adı altında faaliyet gösteren ve pek çok yardım vakfının üye olduğu çatı kuruluş tarafından hazırlanan ve yardım çağrılarına yer verilen tanıtım filmini yayımlamayan BBC'nin tavrının Parlamentoda ele alınması talebiyle verilen önerge, imzalar tamamlanarak dün akşam İşçi Partili milletvekili Richard Burden tarafından Avam Kamarası'na sunuldu.

Burden, imzalar arasında bütün partilerden milletvekillerinin bulunduğunu belirterek, BBC'nin tavrının bütün kesimlerde ciddi kaygı yarattığını söyledi.

BBC, ''Felaketlere Acil Müdahale Komitesi'' tarafından hazırlanan Gazze için yardım kampanyası çağrısının yer aldığı tanıtım filmini yayımlamayı reddetmiş ve gerekçe olarak "tarafsızlığı" göstermişti. Aynı gerekçeyle görüntüyü yayımlamayı reddeden ITV, Kanal 4 ve 5 televizyonları, daha sonra tanıtım filmine yayınlarında yer vermeyi kararlaştırmış, SKY TV ise bu konudaki kararını açıklamamıştı.

Dün BBC'nin tavrına tepkiler artmış, aralarında dini liderler, siyasetçiler, yardım vakıflarının yöneticileri ve BBC'nin izleyicilerinin de bulunduğu 11 bin kişi tepkisini farklı yollardan ortaya koymuştu.