Bende Güneydoğu sendromu var dedi hastaneye sevk edildi

Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi, kapatılan DTP'nin Keçiören İlçe Başkanlığını kurşunladığı iddiasıyla yargılanan Hakkı Yıldırım'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılması için Numune Hastanesine sevkine karar verdi.

19 Nisan 2011 Salı, 11:19
Abone Ol google-news

Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Hakkı Yıldırım ve avukatı Abdurrahman Şahin ile müşteki avukatı Senem Doğanoğlu katıldı.

Sanık avukatı, müvekkilinin psikolojik nedenlerle sürekli tedavi gördüğünü belirterek, müvekkilinin, akıl sağlığının yerinde olmadığını düşündüklerini ifade etti. Avukat Şahin, bu sebeple Yıldırım'ın hastaneye sevk edilerek, konunun araştırılmasını talep etti.

Sanık Yıldırım ise ''Bende Güneydoğu sendromu var'' dedi ve hastaneye sevk edilmek istendiğini ifade etti.

Mahkeme, TCK'nın 32. maddesine göre, Yıldırım'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılması için Numune Hastanesine sevkine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Önceki celse esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver, Yıldırım'ın, siyasi parti binasına kasten zarar vermek ve silahla tehdit suçlarını işlediği gerekçesiyle 3 yıldan 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istemişti.

İddianamede Tokat Reşadiye'de 7 askerin şehit edilmesi nedeniyle morali bozuk olan Yıldırım'ın, Çiçek Mahallesi'ndeki, kapatılan DTP'nin Keçiören İlçe Başkanlığına taşıma ruhsatlı tabancasıyla ateş ettiği kaydediliyor.

Yıldırım'ın, ''haksız tahrik'' hükümleri de uygulanarak, ''silahla tehdit ve siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar vermek'' suçundan cezalandırılması talep ediliyor.