Berkin'i vuranı aklayacaklar

'Berkin E. savcısı polisi aklama derdinde'

14 Aralık 2013 Cumartesi, 22:29
Abone Ol google-news

Okmeydanı’ndaki Gezi eylemleri sırasında eve ekmek almaya giderken polisin attığı gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve o günden bu yana Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Berkin E.’yle ilgili soruşturmada, savcı görgü tanıklarına gaz bombası atan polisleri sormak yerine “Berkin E.’nin eyleme katılıp katılmadığını, molotof veya taş atıp atmadığını” sordu.

Avukat Evrim Deniz Karatana, soruşturmayı yürüten Savcı Adnan Çimen’in “Tanık Sunay Yıldız, yolda Berkin’i gördüğünü, ekmek almaya gittiğini söylediğini anlattı. Polislerin insanları hedef gözeterek ateş ettiğini, o sırada da Berkin’in başına gaz bombası isabet ettiğini söyledi” dedi. Karatana, dosyada polis memurlarının işlediği suçların sorgulanıyor olmasına dikkat çekerek, “Savcı tanıklara, hangi polis memurunun bunu yaptığını sorması gerekirken Berkin’de molotof, torpil veya taş olup olmadığını soruyor” dedi.

Karatana, bu tip soruların sorulmasının nedeninin tıpkı Ethem Sarısülük dosyasında olduğu “Polis meşru
müdafaa hakkını kullanıyordu” yorumunu getirmek için olduğuna vurgu yaparak, “Bu, savcının polisi aklama, soruşturmayı takipsizlikçe sonuçlandırma çabasıdır. Bunu bizim gösterdiğimiz tanıklar üzerinden yapması da rezil bir durum” diye konuştu.

Tanıklarla yaptıkları görüşmelerde olayın Okmeydanı Eren Sokak’ta gerçekleştiğinin söylendiğini anlatan Karatana, “Biz de o sakakta görevlendirilen polislerin ismini istedik. Eren Sokak’ta görevlendirme olmadığını söylediler. Emniyet 3 maymunu oynuyor” dedi.