Berlusconi de yargıya yükleniyor

İtalya'da süren davalardan rahatsız olan Başbakan Silvio Berlusconi, günlerdir süren sessizliğini bozarak yargı mensuplarına yüklendi. Berlusconi, "Sivil savaşın eşiğine doğru gidiyoruz. Beni devirerek, halkın iradesini tersine çevirme peşindeler" iddiasında bulundu.

27 Kasım 2009 Cuma, 11:41
Abone Ol google-news

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, dün gece başbakanlıkta kurmaylarına hitaben yaptığı konuşmada, yargıda ideolojik yaklaşımlarla hareket edenlerin bulunduğunu ileri sürerek, "Hükümeti devirmek isteyen yargıçlar var. Sivil savaşın eşiğine doğru gidiyoruz. Beni devirerek, halkın iradesini tersine çevirme peşindeler" dedi.

Milano Mahkemesi ise bugün yaptığı toplantıda, Berlusconi'nin yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı Mills davasına ilişkin duruşma tarihinin 4 Aralık 2009 olarak belirlendiğini açıkladı.

Berlusconi'nin yolsuzluk suçlamasından arınmak için rüşvet vererek tanık konumundaki İngiliz avukat David Mills'in ifadesini değiştirmekle itham edildiği dava, 2008 yılında çıkarılan dokunulmazlık yasası nedeniyle askıya alınmış durumdaydı. Milano Mahkemesi, bugün yaptığı değerlendirme neticesinde, dokunulmazlık yasasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptalinin ardından, 4 Aralık'tan itibaren davanın ele alınmasına devam edilmesini kararlaştırmış bulunuyor.

Berlusconi, İngiliz avukat Mills'in rüşvet karşılığında ifade değiştirme nedeniyle 4,5 yıl hapis cezası aldığı dava çerçevesinde kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor. Ancak yargıyı taraflı davranmakla suçlayan Berlusconi'nin duruşmaya katılma gibi bir niyeti de bulunmuyor. Berlusconi'nin avukatları, 4 Aralık'ta Roma'da bakanlar kurulu toplantısı olduğuna dikkati çekerek, Milano Mahkemesi'ne mazeret bildiriminde bulunacak başbakanın duruşmaya katılmasının mümkün olmayacağını açıkladı.

Öte yandan merkez sağ koalisyonun, Berlusconi'yi davalarla yıpranmaktan kurtarmaya yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu konuda halihazırda iki çalışma bulunuyor. Birinci çalışma, İtalya'da davaların en geç altı yıl içinde karara bağlanmasını zorunlu hale getirmeyi öngören bir yasa tasarısı, Berlusconi hakkındaki eski davaların bir bölümünün otomatik olarak son bulmasını hedefliyor. İkinci hamle ise anayasa mahkemesince iptal edilen dokunulmazlık yasasını, gerekli anayasal değişiklikler eşliğinde yeniden yürürlüğe sokmayı amaçlıyor.