Beyoğlu'nda Greenpeace eylemi

Greenpeace üyesi bir grup, Türkiye'de kurulması planlanan nükleer enerji santrallerini kral ve prenses kılığına girip ''Nükleer Masal'' dağıtarak protesto etti.

21 Nisan 2011 Perşembe, 10:35
Abone Ol google-news

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Tünel'de toplanan grup üyeleri, ellerinde, ''Bir varmış bir yokmuş, nükleer varmış gelecek yokmuş'' yazılı pankart taşıdı. Kral ve prenses kostümü giyen gençler, masal formatında hazırladıkları, ''Dede Tayyip'den Nükleer Masallar'' isimli bildiriyi vatandaşlara dağıttı.

Burada grup adına konuşan kral kostümlü genç Onur Fidangül, Japonya'da yaşanan nükleer felaketten en çok gençlerin etkileneceğini, fakat bu konuda gençlerin Hükümette hiçbir temsiliyetinin olmadığını söyledi.

Herkesin, nükleer enerji santrallerinin ne kadar ''kirli'' bir enerji türü olduğunun farkında olduğunu belirten Fidangül, ''Biz Hükümete şu çağrıyı yapıyoruz; Çernobil'den alınan dersler unutulmasın. Artık Çernobil masallarına doymuş olması gereken hükümet, bize Fukuşima masalları anlatmasın'' dedi.

Fidangül, herkesin Fukuşima'da neler olduğunu takip ettiğini ifade ederek, ''Biz, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjilerin bize yeteceğini biliyoruz. Hükümeti bu konuda ciddi olmaya davet ediyoruz. Bilimsel olmayan açıklamalara ve anlamsız benzetmelere geleceğimizi emanet etmek istemiyoruz'' diye konuştu.

Nükleer enerji santrallerinin çok ciddi bir konu olduğunu anlatan Fidangül, şöyle devam etti:
''Nükleer hepimizin sağlığını tehdit ediyor. Hükümeti acilen yenilenebilir enerji yatırımları yapmaya ve enerji verimliliği üzerine yoğunlaşıp bir enerji devrimi gerçekleştirmeye çağırıyoruz. Bu bir gençlik kampanyası ve biz gençler olarak nükleere ''Hayır'' diyoruz. Daha fazla nükleer masal istemiyoruz.''

Greenpeace gençlik ekibindeki çocuklardan birinin annesi olduğunu söyleyen Saliha Peker de yenilenebilir ve temiz enerjiler olduğu halde, Hükümetin nükleer enerjide ısrar etmesini anlamadıklarını ve buna bir cevap beklediklerini kaydetti.