Bharara dosyasındaki 91 Türk arasında Fikret Orman ve bakanlar mı var?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın Rıza Sarraf soruşturması ile ilgili olarak Türkiye vatandaşı olan en az 91 kişi hakkında soruşturma yürüttüğü iddia edildi. Soruşturma yapılan isimler arasında Fikret Orman ve yolsuzluk dosyasında yer alan bakanların adı olduğu iddia edildi.

21 Mayıs 2016 Cumartesi, 15:29
Abone Ol google-news


Bharara dosyasındaki 91 Türk arasında Fikret Orman ve bakanlar mı var?Bharara dosyasındaki 91 Türk arasında Fikret Orman ve bakanlar mı var?Bharara dosyasındaki 91 Türk arasında Fikret Orman ve bakanlar mı var?

Savcı Bharara'nın başlattığı Sarraf soruşturması Türkiye'deki siyasetçi ve işadamlarına da uzandı. Haberdar'dan İlhan Tanır'ın haberine göre 91 Türk arasında Fikret Orman ve eski bakanların da olduğu iddia ediliyor...

İlhan Tanır'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:
 
Burada, sadece iddia edilen isimlerden, suçlaması hakkında bilgilendirildiğim bazı isimleri yazıcağım. Soruşturma sürdüğü için, bu isimler iddia olarak kayda geçirmekte fayda var.
 
Egemen Bağış

Bundan iki hafta önce Egemen Bağış’ın Bharara’nın listesinde olduğu duyumlarını yazmış, Bharara’nın ofisinin bu konuda soruma ‘yorum yapmayı reddediyoruz’ şeklindeki cevabını eklemiştim.
 
O zamandan bu yana ilginç haberler geldi.
 
Egemen Bağış hatırlanacağı gibi 17-25 Aralık yolsuzluk davaları sırasında ortaya saçılan tapelerde çukulata kutuları ve rüşvet alma iddiaları ile gündemde kalmıştı. Zamanın başbakanı Erdoğan’ın gözbebeği olmasına rağmen istifa etmek zorunda kalmıştı.
 
Bharara soruşturmasında ise, iddialara göre, Bağış’ın rolü çok daha ciddi olarak ele alınıyor.
 
Bu iddialara göre Bağış, Sarraf’ın bir yakınına vize yardımı veya çukulata kutuları nedeniyle değil,  ABD ve Kanada’ya para transferlerinde kurulan paravan şirketleri ile ilgisine rastlandığı için listeye girdi.
 
Bu paravan şirketlerden bazıları Zarrab'ın tutuklanmasından hemen sonra FBI tarafından basıldığı için de Bağış, Mart ayı sonundaki Washington’da yapılan o meşhur Nükleer Zirve için ABD'ye gelen ekipte yer almamayı tercih etti. Halbuki Bağış, AKP’nin ABD ile ilişkilerini yürüten, özellikle lobicilik ve Amerikan-Türk derneklerini izleyen, yönlendiren bir isimdi her zaman.
 
Yine iddialara göre  Sarraf’ın şirketlerinden ABD ve Kanada’daki şüpheli şirket hesaplarına yapılan transferler büyük miktardaki milyonları buluyor. Buna göre İran ambargosunun etrafından dolaşan bu hareketlerin dekontlarının bizzat başsavcılıkta bulunduğu aktarılıyor. Yine bana konuşan ‘derin boğaz’ ın yorumu şöyle: “ilginçtir bu şirketlerin bazılarında Bağış’ın izlerine rastlanmış. Bununla ilgili olarak da Bharara’nın ofisi bu transferlerin ambargo delinmesi için Türk hükümeti yetkililerine ödenen komisyonlar olduğunu düşünüyor.’’
 
Zafer Çağlayan
 
91 kişilik listenin içinde olduğu iddia edilen ve yine 17-25 Aralık döneminde istifa etmek zorunda kalmış bakanlardan Zafer Çağlayan, 91 kişilik listenin içinde olduğu şüphelilerden bir başkası olarak iddia edildi.
 
İddialara göre Çağlayan aslında ambargo delinmesinin resmi işlerini yürüten isim olarak öne çıkabilir. Ciddi bir aktör olarak ele alınıyor olabilir.
 
Türkiye’deki Bank Mellat ve İran Petrol Bakanlığının da Türkiye’deki tüm işlemleri onun yardımıyla yürütmüş olduğu üzerinde şüpheler atmış.
 
Fikret Orman
 
Yine New York Güney Bölgesi Başsavcılığına yakın bir kaynağın belirttiğine göre 91 kişilik isimler arasında bulunan bir başka isim Beşiktaş Başkanı Fikret Orman.
 
Fikret Orman hatırlanacağa gibi Rıza  Sarraf’a milyon dolarlık loca satması ile gündeme gelmişti.
 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kaynağındaki ismi Rıza Sarraf’a loca kiralanmasını şöyle savunmuştu: “Bana baktığında gözünde Beşiktaşlı ışığı aldım Reza Zarrab’ın.”
 
Orman, Sarraf’ı tanımadığını, hiçbir işbirliği bulunmadığını iddia etmiş ve şunu eklemişti: “Arkadaş Beşiktaşlı ve parasını ödeyerek loca almak istemiş. Almış.”
 
2015 yılının Nisan ayında ortaya çıkan haberlere göre Vodafone Arena’da Sarraf’ın aldığı locanın 12 kişilik olduğu ifade edilmiş ve locanın üç yıllık fiyatının ise 1 milyon 104 bin TL değerinde olduğu yansımıştı.
 
Bharara ofisinden gelen bazı sızıntılara göre ilişki tam olarak böyle olmayabilir.
 
İddialara göre Fikret Orman da 91 kişilik listenin içinde. Yine iddialara göre ‘’Zarrab paranın bir kısmını da Türkiye'de bu kulüple anlaşıp menajerlik ve reklam şirketi üzerinden aklamış, usulsüz futbolcu transferleri ve sponsorluk anlaşmaları yapmış ve bu yolla hem bir kulübe katkı vermiş hem de parasını aklamış. Bu arada Fikret Orman da bu trafikten faydalanmış.’’
 
Orman hakkındaki iddiaların devamı da var. Şimdilik burada durmak gerekebilir.
 
Bharara’nın listesinde olduğu iddia edilen başka isimler de var. Onlar da yakında yazılır.