Bir ülke ile daha vize kalkıyor

Davutoğlu, "Dün Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı ile akşam yemeği yedim. Yeni Zelanda ile vizeleri kaldırma karar aldık" diye konuştu.

10 Mart 2013 Pazar, 10:16
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) ”Dünya Kadınlar Haftası” dolayısıyla Conrad Otel’de düzenlediği toplantıya katıldı.

Davutoğlu, toplantında yaptığı konuşmada, his derinliğini ifade eden şeylerin kadınlarla özdeşleştirildiğini belirterek, ”Uluslararası sistemde yumuşama, insani histe yoğunluk gerçekleştirmek istiyorsak kadınla özdeşleştirilen güzel duyguların oraya nüfuz etmesini sağlamak lazım” dedi.

Davutoğlu, bazen çok iddialı şeyler söylemelerinin, hedefler ortaya koymalarının tenkit edildiğini aktararak, ”Öz güvenimiz yüksekse büyük başarılara imza atarız, değilse kimsenin yaşamayacağı bozgunları yaşarız” dedi.

İnsanların hareket etme kabiliyetinin artırılması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, ”Onun için vizeleri kaldırıyoruz. 64’e çıktı vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı. Dün Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı ile akşam yemeği yedim. ’Vizeler hala var, bizim için bir utanç vesilesi’ dedim. ’Dedeleriniz Gelibolu’ya gelirken bize vize falan sormadılar. Pat diye bir baktık gelmişler. Şimdi siz bize niye vize soruyorsunuz?’ dedim. Kaldıracağız vizeleri de Yeni Zelanda ile, karar aldık” diye konuştu.

Davutoğlu, üç unsurdan hiçbirinin aciliyet bakımından diğerinden geride kalması gereken bir durum olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

”Demokratikleşmeyi artırırken çözüm sürecinde, özellikle son dönem terör meselesi de dahil olmak üzere iç barışımızı, aidiyetimizi pekiştirirken aynı tempoda dış politikayı yürüteceğiz, aynı tempoda ekonomimizi ayağa kaldıracağız. Şöyle diyorlar mesela; ’Kıbrıs gibi bir konu varken niye Afrika ile ilgileniyorsunuz?’ Kıbrıs gibi bir konu 50 yıldır var. İçerde bu kadar sıkıntımız var, kendi Kürt meselesini çözememiş Türkiye, Suriye, Mısır ile ilgileniyor? Aynı hastalığa benzer bu. Hastalığın yüzde 50’si bedeniyse yüzde 50’si de psikolojiktir. Son 10 yılda dış politikada yapmaya çalıştığımız esas şey, öz güvenimizi güçlendirmek. Milletin psikolojisini sürekli korku haliyle, sürekli tedirginlikle beslerseniz öyle gider.”

"Mültecilerle ilgili eleştirilerden büyük ızdırap hissediyorum”

Ahmet Davutoğlu, Suriye konusundan da bahsederek, ”Suriye bağlamında o kadar çok eleştiriye maruz kaldı ki... Bunlar doğaldır demokratik ortamda. Ancak siyasi konularda bile eleştiriyi anlayabilirim ama mülteciler konusunda eleştirildiğinde büyük ızdırap hissediyorum” diye konuştu.

Kamplarla ilgili bilgi veren Davutoğlu, ”Bu mülteciler bizim gibi insan, bunun ötesinde akrabalarımız. Kürt, Arap, Türkmen, Sünni, Hristiyan olsun hiç önemli değil. Yapılanlar bize 600 milyon dolara mal oldu ama emin olun o bebekler, o anneler, nesiller boyu bunu anlatacak. 600 milyon doları inşallah onların da duaları, bereketiyle bu millet tekrar kazanır. Ancak bu insanlar sınırın diğer tarafında kalmış olsaydı, torunlarımıza anlatacağımız başarı hikayesini bırakın, yüzlerine bakamayacak utanç yaşardık” ifadelerini kullandı.