'Bizi bu açgözlüler mahvetti'

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, küresel ısınmaya neden oldukları gerekçesiyle dünya devi şirketleri dava etti

11 Ocak 2018 Perşembe, 20:41
Abone Ol google-news

New York Belediyesi, küresel ısınmaya neden oldukları gerekçesiyle petrol devleri British Petroleum, Chevron, Conoco Phillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell’e karşı tazminat davası açtı. Kentin emeklilik fonlarından fosil yakıt şirketlerine aktarılan 5 milyar dolarlık yatırımın da geri çekileceğini açıklayan belediye, 2012’de yaşanan Sandy fırtınasında olduğu gibi iklim değişikliğinin kent üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle yapılacak harcamaları bu şirketlerden alınacak tazminatlarla karşılamayı amaçlıyor.

Yıllarca sürebilir

Konuya ilişkin önceki gün açıklama yapan ve New York’un iklim değişikliğine karşı mücadelede öncü olacağını belirten Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Küresel ısınma kötüye gittikçe, bizi açgözlülükleriyle bu hale getiren fosil yakıt şirketleri, New York’u daha güvenilir ve dirençli yapma maliyetini omuzlarına almalıdır” dedi.

Davanın, daha önce tütün şirketlerine açılan davalar gibi, yıllarca sürmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın tepkilere neden olan Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararına rağmen ülkede birçok eyalet ve yerel yönetim iklim değişikliğine karşı önlemler alıyor.

Petrol şirketlerinden yanıt: İşe yaramaz

Davaya ilişkin açıklama yapan Exxon Mobil, sera gazı emisyonunun azaltılmasının küresel bir mesele olduğunu ve küresel katılım gerektirdiğini belirterek, “Ekonomiyi güçlendiren ürünler sunan bir sektöre karşı açılan bu tür davalar işe yaramaz” dedi. Bir başka petrol şirketi Shell de, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda kendilerinin iyi niyetli çabalarının olduğunu ancak söz konusu davanın amacına ulaşmayacağını öne sürdü.