BM'nin Sri Lanka raporu

BM, 2009'da binlerce insanın öldüğü Sri Lanka'da savaş suçu işlenmiş olabileceğini açıkladı.

26 Nisan 2011 Salı, 07:10
Abone Ol google-news

BM tarafından yayımlanan raporda, Tamil Kaplanları ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalarda ''savaş suçu'' ya da ''insanlığa karşı suç'' işlenmiş olabileceğine dikkati çekildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da raporun yayımlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, o dönemde hem hükümet güçleri hem de Tamillerin yol açtığı ölümleri araştırmak için uluslararası soruşturma başlatacak bir iktidarın olmadığını belirtti.

Uzmanların BM'yi sivilleri yeterince korumamakla da suçladığı raporda, ''Uzmanlar grubu bazı inanılır iddialara rastlamıştır'' denildi ve doğru olmaları halinde bu iddiaların hem Sri Lanka hükümeti hem de Tamillerin uluslararası insan hakları ile uluslararası hukuk ilkelerinin ciddi ihlalleri bulunduğunu gösterdiği ifade edildi.

Bu ihlallerin bazılarının savaş suçu ya da insanlığa karşı suç olarak değerlendirilebileceğine işaret edilen raporda, hükümete bağlı güçlerin, yerleri bilinmesine rağmen sistemli olarak cephe hattındaki hastaneleri bombaladığı belirtildi.
Ocak ile Mayıs arasında on binlerce insanın öldüğü, bunların çoğunun da çatışmanın son günlerindeki kıyımda hayatını kaybettiğine dikkati çekildi.
Çatışmaların sonlarına doğru, 330 bin kişi bombardımanlardan kaçmış, ancak Tamillerin eline düşerek bir bölgede sıkışıp kalmıştı.

Endonezyalı Marzuki Darsman, Amerikalı Steven Ratner ve Güney Afrikalı Yasmin Sooka'nın oluşturduğu uzmanlar ekibi, Sri Lanka hükümetinin gerçek bir soruşturma başlatıp yürütmek için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini, buna niyetli de olmadığını belirterek, her iki tarafın ihlallerinin incelenmesi için ''bağımsız, uluslararası bir soruşturmanın şart olduğunu'' vurguladı.

Raporda, kayıpların bulunması, hayatta kalanların desteklenmesi, yerlerinden olmuş insanların haklarına kavuşması, ailelere ölen yakınlarının cenazelerinin verilmesi, mahkum olanların isimlerinin açıklanması gibi konularda hükümetin çaba göstermesinin beklendiği ifade edildi.

Raporun sonunda, Sri Lanka hükümetinin savaşın son aşamasında çoğu sivilin ölümünde oynadığı rolü resmen kabul etmesi ve tazminat ödemesi tavsiyesinde de bulunuldu.