Bozdağ'dan Kılıç'a: Yeni muhalefet

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerine yanıt verdi. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Bozdağ, Kılıç'a yüklendi.

25 Nisan 2014 Cuma, 14:16
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın devletin zirvesinin önünde hükümeti çok sert eleştirmesi üzerine Adalet Bakanı Bozdağ'dan açıklama geldi. "Türkiye bir hukuk devletidir" diyen Bozdağ, "AYM'yi kuran da kanunları çıkaran da TBMM'dir. Kimse TBMM'nin üzerinde değildir, olmayacaktır" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Mahkemenin nezaketine yakışmamış bir üslupla konuşmuştur. Siyasi polemiklerle dolu bir konuşma olduğu anlaşılmaktadır. AYM bir yargı organıdır. Dolayısıyla başkanın konuşması siyasi değil, hukuki olmak zorundadır. AYM Başkanı'nın yaptığı konuşma hukuki değil, siyasidir. Başkan adeta gündemdeki bütün konuları siyasi bir aktör gibi cevaplandırmıştır.

Bozdağ'dan Kılıç'a: Siyasi aktör - VİDEO- Mahkeme kararları eleştirilemez metinler değildir. Mahkeme kararları da eleştirilebilir. AYM Başkanı'nın niyet okuma yetkisi yoktur. Eğer bir mahkeme başkanı niyet okuyor, insanları itham ediyorsa, orada Anayasa'ya uygun karar verilip verilmediği sorgulanır.

- Kimsenin yargı üzerinde vesayet yürütme hakkı olmadığı gibi, AYM Başkanı'nın da yasama yürütme ve yargı üzerinde vesayet organı gibi hakkı bulunmamaktadır. Kanun koymak ve kaldırmak yetkisi TBMM'ye aittir. AYM Başkanı dahil kimse bu yetki ve görevi sorgulayamaz. Bütün sorunların görüşüleceği yegane adres TBMM'dir. AYM'yi kuran da kanunları çıkaran da TBMM'dir. Kimse TBMM'nin üzerinde değildir, olmayacaktır. Millet her zaman iradesine sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir. Türkiye bir hukuk devletidir. AYM'nin yasama yürütme görevi yoktur. Yargının tarafsız ve bağımsız olması hukuk devleti ve demokrasimizin teminatıdır.

- Muhalefet  partileri AYM yetkimizi gasp etti diye alınmaz umarım. Mahkemeler kararları ile konuşur. Mahkemenin  veya başkanın kararlarını savunması kararlardaki zayıflığı ortadan kaldırmaz. Mahkeme kararları eleştirilemez kutsal metinler değildir.