''Bu eylem yasaldır, kimse 'yasa dışı' diyemez''

Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL işçilerinin eyleminin yasal olduğunu savunarak, ''Kimse 'yasa dışı' diyemez'' dedi.

24 Ocak 2010 Pazar, 14:11
Abone Ol google-news

TEKEL işçilerinin eylemi 41. gününde de devam ediyor. Brandalardan kendilerine çadır yapan işçiler, kurdukları sobalar ve yaktıkları ateşle ısınmaya çalışıyor.

İşçilerin bulunduğu çadırları gezen Türkel, yaptığı açıklamada, ''TEKEL işçilerinin anayasal haklarını kullandıklarını'' ifade etti. Kendilerinin bir barış eli uzattığını belirten Türkel, gerekli adımın atılmasını beklediklerini dile getirdi.

Ankara Valiliği tarafından TÜRK-İŞ ve Tekgıda-İş Sendikasına, ''kurulan çadırların kaldırılması yönünde tebligat yapıldığını'' bildiren Türkel, ''Valilik, çevre, gürültü kirliliği gibi nedenlerle buradaki çadırların kaldırılmasını istedi. İşçilerimiz burada anayasal haklarını kullanıyor. Bu iş çözülene kadar buradayız. Onlar kaldırsın, biz daha iyisini yaparız. Valilik 'çadırlar kötü' diyorsa, gelsinler daha iyisini yapsınlar. Biz gerekli cevabı yarın kendilerine göndereceğiz'' diye konuştu.

İşçi ve memur konfederasyonlarının, TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümü için 26 Ocak Salı gününe kadar sonuç alınamaması halinde yeniden bir araya gelinmesini kararlaştırdıkların anımsatan Türkel, şunları kaydetti:
''Olumlu bir gelişme olmazsa çarşamba günü ben de dahil olmak üzere açlık grevine başlayacağız. Biz açlık grevindeyken diğer illerde de çocuklarımız, eşlerimiz eylemlere katılacak. Biz anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Aramızda 'marjinal grupların olduğunu' söylüyorlar. Burada marjinal gruplar yok. TEKEL işçileri ve onlara destek veren emek dostları var. Yapılan eylem, tamamen yasaldır. Kimse 'yasa dışı' diyemez. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideriz. Onlar da nereye giderse gider.''

Bu arada, bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, destek ziyaretinde bulundukları TEKEL işçilerine battaniye ve yiyecek dağıttı.

 


TEKEL işçilerinin çocuklarından postayla karne

Türk-İş Genel Merkezi önünde devam eden eyleme İzmir'den katılan TEKEL işçilerinin çocukları, karnelerini postayla anne ve babalarına gönderdi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Merkez PTT önünde bir araya gelen çocuklar, ''Bizler iyi eğitim almak istiyoruz'' şeklinde yazılı dövizleri açtı.

Daha sonra yakınlarıyla postaneye giren çocuklar, karneleri ile takdir ve teşekkür belgelerini, anne ve babalarının eylemlerini sürdürdüğü Türk-İş Genel Merkezi'ne postaladı.

Çocuklardan Irmak Bingöl, eylemde olan tüm Tekel işçisi anne ve babalarla gurur duyduklarını, karnelerini göndererek onları da gururlandırmak istediklerini söyledi.