Bulut: Erdoğan SPK'ya talimat verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut, SPK'ya inceleme için talimat verildiğini açıkladı.

21 Aralık 2013 Cumartesi, 08:07
Abone Ol google-news

A Haber'de canlı yayınlanan "Gündem Özel" programında '17 Aralık' operasyonunun perde arkasını anlatan Yiğit Bulut, "Başbakan Erdoğan operasyondan sonra SPK'ya hisse senetleri ile ilgili derin bir inceleme başlatmaları talimatı verdi" dedi..


İşte Bulut'un o açıklamaları:

- Sermaye piyasasında işlem gören hiç bir şirketle ilgili kamoyu önünde ameliyat yapamazsınız. Bunun prosödürü bellidir, sermaye piyasası kuralları bellidir, Amerika ve Avrupa'da bu işlerin nasıl yapıldığı bellidir. Bakın, Fransa'da bir savcı banka ile ilgili bir işlem yapmaya kalktı, o işlemden dolayı Fransa'daki şirketin değeri etkilendi ve savcının meslek hayatı bitti. Mahkeme aynen şu kararı verdi: Üçüncü kişilerin bu işte ne suçu var? hissedarı korumak SPK'nın birinci işidir. Dolayısıyla atılan adımlar suçtur, birinci gün 25 milyar kayıpları olan şirketler vardır. Şunu düşünün ben eğer operasyonun yapılacağını önceden biliyorsam ve 1 milyar TL'lik hisse senedi açığa sattıysam ne kadar para kazanırım?

BAŞBAKAN TARAFINDAN SPK'YA TALİMAT VERİLDİ

- Şimdi SPK'ya şuan itibarıyle gerekli talimatlar Başbakan tarafından verildi, SPK bunları araştırmaya başladı. Bununda altını çizeyim. SPK kanuna göre suç olan bütün eylemleri araştırıp yargıya intikal ettirmek zorundadır. Şimdi sizi örnek alalım, Halkbank halka arz edildi sizde gittiniz hisse satın aldınız, ne suçunuz var? Sizin suçunuz olmadığı gibi sizin hakkınızı korumak yargının görevidir, çünkü SPK kanununa göre bunları korumak birinci görevdir. Ben yolsuzluğu tartışmıyorum herkes iyi dinlesin, ben burda başka bir suçtan bahsediyorum.