Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri, 4 Kasım tarihinde törenle sahiplerine verilecek. 28 yıldır verilen ödülleri bugüne kadar 243 gazeteci almaya hak kazandı.

12 Ekim 2011 Çarşamba, 20:47
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri belli oldu. 10 Ekim Pazartesi günü saat 14.00’de TGC merkezinde toplanan Seçici Kurul 11 kıdemli gazeteciye ödül verilmesini karara bağlandı.

TGC önceki başkanlarından Nail Güreli’nin başkan, Muammer Tuncer’in yazman olarak seçildiği Seçici Kurul Toplantısı'na, Şükran Soner, Nurhan Aydın, İhsan Yılmaz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulundan, Başkan Orhan Erinç, Yardımcısı Vahap Munyar ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir katıldı.

Ödülleri kazananlar

Oylama sonunda özel yönetmeliğe göre 70 yaşından gün alan, meslekte 50 yılını tamamlayan ve gazeteciliğini sürdüren gazetecilerden; (soyadı önceliğine göre) H. Hami Alkaner, Nezih Alkış, Zafer Atay, Talay Erker, İbrahim Nihat Geven, Ali Gümüş, Çetin Gürel, Yalçın Kamacıoğlu, Cumhur Kılıççıoğlu, Güngör Mengi, ve Taylan Sorgun,  Burhan Felek Basın Hizmet Ödülüne değer görüldüler. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri, 4 Kasım’da TGC Burhan Felek Konferans Salonunda saat 17.30’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek

Ödüllerin tarihçesi

“Şeyhül Muharririn” ününü taşıyan, 70 yıldan fazla aktif gazetecilik yapan Burhan Felek’in anısına bu ödül 1983 yılında oluşturuldu. 28 yıldır 243 gazeteci bu ödülü almaya hak kazandı. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri için 70 yaşından gün alan adayların 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermiş ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları şartı aranıyor. Bu yıl ölümünün 29’uncu yılında anılacak olan Türk basınının önde gelen kalemlerinden Burhan Felek, 26 yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapmıştı.

Burhan Felek kimdir?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul’da doğdu ve Hukuk Mektebi’ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim’in Donanma Dergisinde başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi’nin “Don Camillo” dizisini Türkçe'ye çevirdi. İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949–52 ve 1959–82 yılları arasında 2 kez üstlendi.