Büyük Önder şarkılarla anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 71. yılında sevdiği şarkılarla anıldı.

09 Kasım 2009 Pazartesi, 21:11
Abone Ol google-news

Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Dolmabahçe Sarayı'nda, ''71. Ayrılık Yılımızda Atatürk'ün Klasikleri'' adlı anma konseri düzenledi.

Konser öncesinde konuşan Milli Saraylar Daire Başkanı Yasin Yıldız, son yıllarda Dolmabahçe Sarayı'nda anlamlı konserler düzenlemeyi gelenek haline getirdiklerini söyledi.

Eşyanın ve mekanın insan ömründen kalıcı olduğunu hatırlatan Dolmabahçe Sarayı'nda böyle bir anma konseri yapmanın gurur verici olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle dedi:
''İçinde bulunduğumuz bu saray, imparatorluğumuzun son yüzyılında, hep hüznü ve eski kudretli günlerinin özlemini çeken toplumun bir parçası olmuştur. Sıkıntılı günlerin ardından Cumhuriyet dönemi ile yeni bir başlangıca girmiştir, ancak Büyük Önder Atatürk'ün ani ölümü geride büyük bir boşluk bırakmıştır. Dolmabahçe Sarayı şimdi müze olarak hizmet veriyor. Şüphesiz Atatürk'ün yaptığı devrimleri, onun müzik anlayışından bağımsız düşünemeyiz. Orkestramız bize sevdiği müziklerle onun aziz hatırasını bir kez daha yaşatmaya çalışacak.''

Daha sonra Şef Fatih Salgar yönetimindeki İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korusu, Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi.