"Çalışan nüfus azalacak, ufukta göç var"

AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, 2013-2014 yıllarından itibaren AB ülkelerde çalışan nüfusun azalmaya başlayacağını belirterek, göç uygulamalarının gündeme gelebileceğini bildirdi.

07 Eylül 2010 Salı, 09:00
Abone Ol google-news

Cecilia Malmström, Avrupa Parlamentosu'nun aşırı sağ kanada mensup İngiliz Üyesi Nick Griffin'in soru önergesini yanıtladı. AB yönetiminin "ulusal kimlikleri sulandırma amacında olmadığını" açıkladığını anımsatan Griffin, önergesinde "Üye Devletler arasında, örneğin İngiltere'ye Doğu Avrupa ve daha AB'ye üyeliği elde etmesi gereken Türkiye'den gerçekleşecek türde kitlesel göçler olumlu karşılanıyor mu" diye sordu.

Malmström ise önergeye yanıtında, AB ülkelerinin çalışan nüfuslarının 2013 ya da 2014'ten itibaren azalmaya başlayacağını, Komisyon olarak bunun önemini vurguladıklarını bildirdi. Malmström, "Bu çerçevede Komisyon, AB-içi emek hareketliliği ve usulüne uygun bir şekilde yönetilen AB dışı göç dâhil insan kaynakları üzerinde araştırma yapmanın, işgücünde demografik yaşlanmanın etkilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor" dedi.

Her ülkenin kendi işgücü politika karışımını, özellikle de topraklarına kabul edeceği üçüncü ülke vatandaşlarının sayısını belirleme hakkının bulunduğunu belirten, Komisyon'un, AB vatandaşların AB içindeki serbest hareketinin, birlikteki vatandaşların temel haklarından biri olduğunu kaydeden Cecilia Malmström, vatandaşların bu haklardan yararlanmasını etkin biçimde desteklediklerini kaydetti.