Cami yapmak için okul yıktılar

Sultanbeyli'deki eğitim kurumunun yıkımı sırasında çevredeki ağaçlara da acımadılar

29 Temmuz 2014 Salı, 04:00
Abone Ol google-news

Sultanbeyli Merkez Camisi’nin yanında bulunan Hasan Âli Yücel İlköğretim Okulu’nun yıkılarak yerine katlı otopark ve kent meydanı yapılması, alanda bulunan çam ağaçlarının dozerlerle yıkılması tepkilere neden oldu. CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Muharrem Konuk, “Yıkılan okul, merkezi bir yerde bulunuyor. Buranın yıkılması birilerine rant sağlamaktır” dedi. Alevi dedesi, gazeteci Murat Kantekin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve Sultanbeyli Belediye Başkanlığı’na verdiği dilekçelerde, 150’ye yakın cami bulunan Sultanbeyli’de, ilçe merkezine cemevi yapılmasını istedi. Kantekin, “Öğrenciliğimizde gölgesinde oturduğumuz okul bahçesindeki koca koca çam ağaçları dozerlerde kırılarak yok edildi” diye tepki gösterdi. BİMER, İBB ve Sultanbeyli Belediyesi’ne Bilgi Edinme Yasası kapsamında resmi başvuru yapan Kantekin, başvuru dilekçesinde özetle şu ifadelere yer verdi: “150’ye yakın cami bulunan Sultanbeyli’de, ilçe merkezinde bulunan Sünni yurttaşların, mevcut camilerin yetersiz kalması durumunda, daha büyük bir cami talep etmeleri de dini özgürlükler kapsamında insani ve tabii bir taleptir. AKP iktidarı tarafından Alevi semtlerine yapılan cami cemevi projelerinin samimiyeti sorgulanıyor. Alevilerin cemevi ihtiyacı olan Sultanbeyli ilçe merkezinde bu alana ya da kent merkezinde başka uygun bir alana cemevi yapmayı düşünüyor musunuz?”

İBB Başkanı Kadir Topbaş da seçimlerden önce 19 Mart 2014 tarihinde Sultanbeyli’de yaptığı bir açılış sırasında, “Sultanbeyli Merkez Camii’nin etrafında, altı otopark üstü meydan ve cami projesini de yapacağız” açıklamasını yapmıştı.

Yandaşa peşkeş

projelerinden biri

“Sultanbeyli Camisi Kent Meydanı ve Katlı Otopark İnşaatı” adı altında yapılan proje için ilçede bulunan ve yaklaşık 50 yıllık Merkez Camii ile hemen yanındaki Hasan Âli Yücel İlköğretim Okulu’nun yıkımı da 10 gün önce başladı. CHP'li Konuk, proje için, “AKP, kent merkezlerindeki değerli yerleri alıp yandaşlarına peşkeş çekiyor. Okulları ve hastaneleri de şehrin dışındaki yerlere götürüyor. Bu hükümetin genel politikası” dedi.