Cep telefonu yüzünden 10 yıl yattı

Genç bir hemşireye tecavüzden 172 yıl hapis cezasına çarptırılan Porto Riko'lu Roberto Morales'in suçsuz olduğunun anlaşılması tam on yıl sürdü.

23 Haziran 2012 Cumartesi, 07:57
Abone Ol google-news

Porto Riko'lu Roberto Morales, 10 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Morales'in, 4 kişi tarafından tecavüze uğradıktan sonra işkence gören ve yakılarak öldürülen hemşire Kenia Rosaria davasında yargılanıyordu.

Polis 2001 yılında, 4 kişi tarafından tecavüze uğrayan Rosaria'ya ulaşmak istediğinde, Rosaria'nın cep telefonuna Morales cevap verdi ve "Bu telefonu 5 dolara bir uyuşturucu satıcısından satın aldım" dedi. Polis tarafından telefonu satan kişinin kimliğinin saptanmasında yardımcı olması istendiğinde ise Morales, satıcının yüzünü hatırlamadığını için, suçsuz olduğunu ispat edemedi ve 172 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine hapse girdiği günden itibaren avukatıyla beraber olayla bir ilgisinin olmadığını kanıtlamak için mücadele etti. Geçtiğimiz günlerde Morales, 10 yıldır sürdürdüğü savaşı kazandı ve diğer zanlıların da ifadelerini göz önünde tutan Porto Riko Yüksek Mahkemesi tarafından suçsuz olduğuna karar verilerek serbest bırakıldı.