Çevre Bakanlığı’na yürümek suç

Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), yetkilerini kısıtlayan, yeni doğa talanlarının önünü açan torba yasa tasarısı İstanbul ve Ankara’da protesto edildi.

08 Ocak 2015 Perşembe, 22:11
Abone Ol google-news

Ankara’daki eylemde suç olduğu gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önüne siyah çelenk bırakılmasına izin verilmedi. TMMOB üyeleri dün öğle saatlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bulunduğu Vekâletler Caddesi’nin Atatürk Bulvarı girişinde toplandı. Grubun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önüne yürümesine izin verilmedi. Bu sırada TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ile emniyet amiri arasında da tartışma yaşandı. Emniyet amiri bakanlığın önüne siyah çelenk bırakılmasının suç olduğunu savundu, yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine TMMOB Başkanı Soğancı bulundukları yerde açıklama yaptı.

Soğancı AKP’nin “torba tasarılarla” kamusal alanlara el koymanın önündeki engelleri kaldırma hazırlığında olduğunu söyledi. TMMOB’nin rant politikalarının önündeki engel olarak görüldüğüne işaret eden Soğancı, birliğin “Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüme, rant amaçlı politikalara karşı çıktığı, ormanların, kıyıların, meraların, suyun, toprağın yağmalanmasının önünde durduğu, düşük ücretlere karşı direnen işçilerle bir arada olduğu için AKP’nin hedefinde bulunduğunu” vurguladı. Hükümetin TMMOB ve bağlı odalarını yok etmek istediğini belirten Soğancı, mimarların, mühendislerin, şehir plancılarının mücadelelerini sürdüreceklerini, AKP’nin “dikta ve gericiliğine” teslim olmayacaklarını söyledi.

İstanbul’da Yıldız’daki Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde toplanan TMMOB üyeleri “AKP’nin torba yasasına karşı mesleğimize, halkımıza, ülkemize sahip çıkıyoruz” pankartı ile Beşiktaş’taki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yürüdü. Yürüyüşe Mimarlar Odası Başkanı
Eyüp Muhcu, Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin de katıldı. Grup adına ortak açıklamayı TMMOB İstanbul Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz yaptı. Solmaz, AKP’nin gündeme getirdiği iki torba yasa ile imar, yapılaşma, meslek
alanları ve çalışma hayatında önemli değişiklikler getirildiğine dikkat çekerek “Tabii ki bu torbanın içinde AKP’nin rant politikalarının önünde en büyük engel olarak gördüğü TMMOB da var. TMMOB üzerinde vesayet oluşturmaya çalışan iktidar istediğine ulaşamayınca yasayı değiştirerek sesimizi kesmek istiyor” dedi. Solmaz TMMOB’nin 1970’lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacağını vurgulayarak torba yasaların derhal geri çekilmesini istedi. Açıklamanın ardından müdürlük önüne siyah çelenk bırakıldı.