CHP'den Erdoğan'ı kızdıracak soru

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ruhsatsız olarak inşa edilen kaç binayı yıktığını'' sordu.

28 Ekim 2011 Cuma, 10:17
Abone Ol google-news

Grup Başkanvekili Muharrem İnce tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesinde, Erdoğan'ın, Ayamama deresi taştığında, ''derenin intikamı ağır olur'', Zonguldak'ta madenciler göçük altında kaldığında, ''ölüm madencinin kaderidir'', Elazığ'da deprem olduğunda, ''kerpiç yapılaşmanın sonucu ağır olmuştur'' ifadelerini kullandığı anımsatıldı.

Önergede şu soruları yer verildi:
''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınız döneminde ruhsatsız olarak inşa edilen kaç binayı yıktınız? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınız döneminde İstanbul'da kaç ruhsatsız bina inşa edilmiştir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu üyesi tarafından yapılan teftiş raporunda Zeytinburnu Belediyesinin hemen yanında yapılan ruhsatsız bira ile ilgili Belediye Başkanı ve diğer belediye görevlileri hakkında istenen soruşturma iznini vermeyen dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında ruhsatsız yapıya göz yumanların yargılanmasına izin vermediği için bir işlem tesis edecek misiniz?

Van'da yıkılan binaların kaçı ruhsatsızdır ve bu binaların kaçı AKP'li belediye başkanları döneminde inşa edilmiştir. Van'da yıkılan kamu binaları hangileridir? Bu binaların yapım ve hizmete giriş tarihleri nedir? Kaçak yapılaşma ile mücadeleyi Van depremi sonrasında hatırlamak Başbakan sorumluluğuyla bağdaşmakta mıdır? Zonguldak'ta, Ayamama'da, Elazığ'da ve Van'da yaşadığımız acı olayların ardından yaptığınız açıklamalarla kaçak yapılaşma konusunda yaptığınız açıklamalar örtüşmekte midir?''