CHP'den 'IŞİD Türk askerlerini yaktı' iddası için hükümete dört soru

CHP Sözcüsü Böke, IŞİD'in yayınladığı görüntüleri bir kez daha sordu: Çocuklarımıza ne oldu? Neredeler? Görüntüler gerçek mi? Siz başınızı yastığa rahat koydunuz mu?

28 Aralık 2016 Çarşamba, 16:10
Abone Ol google-news

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. IŞİD'in yayımladığı ve iki Türk askerinin yakıldığı iddia edilen görüntüleri soran Böke, AKP'nin görüntüler için basını tehdit etmesine yanıt verdi.

"Türkiye çocuklarının akıbetini sorar" diyen Böke, "Siz başınızı yastığa rahat koydunuz mu?" diye sordu.

Böke, Anayasa Komisyonu'ndaki başkanlık teklifi görüşmelerine ilişkin ise teklifin 16 günde çöktüğünü söyledi. MHP ve AKP'lilere seslenen Böke, Bu teklife verilecek her olumlu oyun "karşı devrime verilmiş" olacağı uyarısında bulundu.

Böke'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Asansördeyken her zamanki acı haberle kalbimiz parçalandı. Tunceli'de bir şehidimiz var. Maalesef bunlar her günün haberleri oldu.

"ÇOCUKLARIMIZA NE OLDU?"

Geçen haftadan bu yana Türkiye bir soruya yanıt arıyor. İki askere ait olduğu iddia edilen görüntüler konuşuluyor. Hükümet ve Genelkurmay görüntülerin gerçek olup olmadığına dair açıklama yapmadılar. Akıbetini soranları da açıkça tehditte bulundular. Hükümet ülkesine, basına, vatandaşlarına tehdit savuramaz. Türkiye çocuklarının akıbetini sorar. Çocuklarımıza ne olduğunu soramayacağımz Türkiye'yi reddediyoruz. Tehditlere boyun eğemeyeceğiz. Yanıtını alana kadar soracağız:

Çocuklarımıza ne oldu?

Neredeler?

Görüntüler gerçek mi?

Siz başınızı yastığa rahat koydunuz mu? Biz çocuklarımız için soracağız.

BAŞKANLIK TEKLİFİ: 16 GÜNDE ÇÖKTÜ

Anaysa Komisyonu'nda hepimizin geleceğini yok edecek teklifle karşı karşıyayız. Demokrisiyi ve Cumhuriyeti ortadan kaldıracak bir teklif görüşülüyor. Bu anayasa 16 gün içinde çürüdü. Madde madde dökülmeye başladı. Anayasa böyle yapoılmaz. Ülkeye mutluluk, huzur, barış, hukuk, refah getirmez. Zenginlik ve özgürlük hiç getirmez. Felaket getirirler.

O BAMBALAR UÇAKLARA REFERANDUMDA YÜKLENDİ

12 Eylül referandumunda "muhalefeti dinleyin" demiştik. Aynı bugünkü havayla anayasayı değiştirdiler. 15 Temmuz'u hep beraber yaşadık. 15 Temmuz'da Meclis'e atılan bombalar 12 Eylül referandumda yüklendi. Yargıya FETÖ'ye o referandumda zimmetlediler. Yine "siz bilmezsiniz" dediler. Darbeler, iç savaşlar, siyasi suikastler hep demokrasinin olmadsığı diktatörlüklerde olur.

MİLLETİN NEYİ ÖĞRENMEMESİNİ İSTİYORSUNUZ?

Hükümet acele içinde teklifi komisyondan geçirmeye çalışıyor. Muhalefeti konuşturmamak için her tür kural çiğneniyor. 100 millietvekilinin söz hakları AKP taraından gasp ediliyor. AKP, komisyon görüşmelerinin TRT'den yayınlanması teklif reddediliyor. CHP ise millet adına o komisyonda tarihi bir görev yapıyorlar. Aceleleri var, telaşları var. Milletin neyi öğrenmemesini istiyorsunuz?

"KARŞI DEVRİME OY VERİRSİNİZ"

Bu teklif bir sistem değişikliğinden ibaret değildir. Demokrasiiyi ve Cumhuriyet'i ortadan kaldırema teklifidir. Rejim değişikliği teklifidir. Meclisi fiilen ortadan kaldırma teklifidir. Milletvekilerini, Cumhurbaşkanı'nın emir eri yapıyor. Bu teklif demokrasiyi ortadan kaldırıyor. Yargıyı, Cumhurbaşkanı'nın sopası haline getiriyor. Tek kişi hiç bir denetleme olmadan kamu kurumu kuracak, kapatacak. Tüm bu gerçekleri ortaya koyuyoruz ve ortaya koymaya devam edeceğiz.
Herkes dürüst ve açık olacak. Bu teklife oy verenler 1923 iradesine karşı devrime oy verdiklerini bilerek verecekler. Bu vebali üstlenmeye hazırsalar oy verecekler.

"MHP VE AKP İÇİNDE..."

Biliyoruz ki AKP ve MHP içinde de demokrasinin ortadan kaldırılmasına yok diyecek vicdanlı milletvekilleri var. Bu ülkenin Cumhuriyetçileri, ilericileri, millyertçileri Atatürkçüleri olarak bu mücadeleye hazırız.

Bu mücadele; bir aileye karşı halkın egemenlğiini mücadelesidir. Baskıya karşı herkes için özgürlük mücadelesidir. Adil bir ekonomik düzen mücadelesidir.