CHP'li Fikri Sağlar okullarda artan taciz vakaları hakkında soru önergesi verdi

CHP Mersin milletvekili Fikri Sağlar okullardaki taciz olaylarını meclise taşıdı. Sağlar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevaplamasını istediği soru önergesinde 'Okullarda taciz vakalarının artmasının nedeni nedir?' diye sordu.

20 Temmuz 2017 Perşembe, 12:44
Abone Ol google-news

"Ülkenin farklı noktalarından her gün farklı bir taciz ya da cinsel istismar olaylarına şahit olmaktayız" diyen Sağlar, " Özellikle taciz vakalarının eğitim kurumlarında yaşanması ve suç duyuruları karşısında yetkililerin kayıtsız kalması toplumda infial yaratmaktadır." ifadelerini kullandı.

Seçim bölgesi Mersin'deki bir ilkokuldaki taciz olayına da dikkat çeken Fikri Sağlar şunları söyledi: "Konuyla ilgili bilgi veren Eğitim-İş sendikası, çok üzüldüklerini, bir okul müdürünün birlikte çalıştığı bir arkadaşına karşı yaptığı davranışı kınadıklarını belirterek “Eğitim Bir Sen üyesi olduğumuz okul müdürü hem sözlü hem de telefonla arayarak bayan öğretmen arkadaşımızı taciz etmiş. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Birlikte görev yaptığı bir öğretmen arkadaşına karşı böyle bir davranış sergileyen okul müdürünü şiddetle kınıyor ve soruşturma bitene kadar açığa alınmasını istiyoruz.Bu konu hakkında Silifke Kaymakamlığı’nın “soruşturma izni verilmemesine” dair kararı kamuoyu tarafından sorgulanmaktadır. Son dönemlerde okullarda yaşanan taciz vakaları hakkında yetkililerin kayıtsız kalması bu sapkınlığın artmasına neden olmaktadır. Toplumda tacize uğrayanın şikâyet edebilme cesaretini kendinde bulması zaten bir elzemdir."

Fikri Sağlar'ın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevaplamasını istediği soruları şöyle:

1-Silifke Karadede İlkokulu müdürü hakkında bu güne kadar bakanlığınızın her hangi birimine yapılmış bir şikâyet var mıdır? Var ise hangi işlemler yapılmıştır? 

2-İddialara göre; ana sınıfı öğretmenin telefonunda deliller mevcutken, neden incelenmemiştir?

3-Silifke Kaymakamlığı‘nın taciz vakası hakkında soruşturma izni vermemesinin nedeni nedir? Bu karar neye istinaden verilmiştir?

4-Taciz ettiği iddia edilen Karadede İlkokulu müdürü neden açığa alınmamıştır? Açığa alınmak yerine neden bir başka okula gönderilmiştir?

5-Okullarda taciz vakalarının artmasının nedeni nedir?