CHP'li Kaya: 'Sen Atatürk diye bir adam duydun mu?' diye soracak milyonlar var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Çanakkale hutbesinde Atatürk'e yer vermeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Çanakkale anmasında Atatürk ismini anmayan Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin'e tepki gösterdi.

21 Mart 2019 Perşembe, 16:38
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya seçim çalışmaları için geldiği Kırklareli’de, Emekli Sen, Öğretmen Evi, Eğitim İş ve Eğitim Sen’i ziyaret etti. Eğitim Sen’de bir basın toplantısı düzenleyen Kaya, “Emperyalizme karşı verdiği mücadele karşısında dünyanın önünde saygıyla eğildiği, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik saldırılar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma gününde de devam etti” dedi. 

Kaya, “Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde, Avcılar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin organize ettiği Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma etkinliğinde okunan duada, Atatürk’ün adına yer vermeyerek bir kez daha kinlerini kustular.” ifadelerini kullandı. “Törene katılanlar arasında bulunan Albay Önder İrevül yapılan saygısızlığa seyirci kalmayarak, duayı yapan öğretmene, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ü duydun mu sen hiç? Ona niye Fatiha okumadın?’ diyerek tepkisini gösterip, töreni terk etmiştir.” diyen Kaya, “Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ise, yaptığı açıklamada haddini aşan ifadelerle, Atatürk’ü kastederek, ‘Sadece dua sırasında adı geçmedi. Okunan Kur’an’dan ve duadan mı rahatsız oldular bilmiyorum’ diyerek saldırısına devam etmiştir.” dedi.
Kaya, “Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, 18 Mart Çanakkale şehitlerine okunan bir duada, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adının geçmemesini normalleştirmeye çalışıyor.” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı na da sert tepki gösteren Kaya, “’Keşke Yunan galip gelseydi’, diyen bir vatan hainine resmi ziyaretler gerçekleştirenler, ‘Çanakkale Zaferi ve Birlik Ruhu’ başlıklı cuma hutbesinde, Çanakkale kara savaşlarının kahramanı, Anafartalar Komutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün adına yer vermemiştir.” dedi. Kaya, “Oysaki başında bulunduğu, Diyanet İşleri Başkanlığını da Mustafa Kemal Atatürk kurmuştur.” diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanına da sert ifadelerle yüklenen Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sesleniyorum, il, il dolaşıp belediye başkan adayları için oy isteyeceğine, görevinin başına dön! Milli Eğitim Bakanlığı yap!” diye seslendi.
“Görevlendirilmiş bazı sefiller; bizlere bağımsız bir vatan bırakan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dualarda yer vermeyerek, karanlık hedeflerine ulaşacaklarını sanıyorlar.” Diyen Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığını ele geçirenler, Atatürk adını silmek istiyorlar. Onlar; laik, demokratik, bilimsel eğitimin düşmanlarıdır. Eğitim sistemimizi karanlık bir yola soktular” dedi.