CHP'li vekillerden Gezi Parkı yaralılarına ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ile bazı milletvekilleri, Gezi Parkı odaklı olaylarda yaralanan Mustafa Ali Tombul ile Filistinli Lobna Allami'yi, tedavi gördükleri Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.

13 Temmuz 2013 Cumartesi, 14:23
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve Tamaylıgil ile CHP İstanbul milletvekilleri Sedef Küçük, Faik Tunay ve Ayşe Eser Danışoğlu ile İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, hastaneye gelerek Tombul ve Allami'nin aileleri ve doktorlarıyla görüştü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, hastane çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Tombul'un "Ölüm kalım savaşı" verdiğini söyledi.

Tombul'un ailesinin ve sevenlerinin dua ettiğini dile getiren Oran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devletin görevi, iktidarın görevi; vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak olmalı. İnsanları gözaltına aldıkları zaman polis araçlarına dikkat ederseniz üzerinde 'Halk için emniyet, adalet için hizmet' yazıyor. Böyle adalet olur mu? Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Biz burada siyaset yapmak istemiyoruz. Ramazan günü ve hastane burası. Bütün olan bitenin tek sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Bu olayın suçlularını adaletin önüne çıkarmak için mücadele vereceğiz."

TMMOB ziyareti

Oran ve Tamaylıgil ile milletvekilleri, daha sonra Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ni (TMMOB) ziyaret ederek, Taksim Dayanışması üyeleri ve TMMOB yetkilileriyle görüştü.

Ziyarette konuşan Oran, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin temeli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Buradaki yöneticiler halk içinden seçilerek gelir. Görevlerini yaparken de halkın çıkarları ve refahı için çalışırlar. Taksim Dayanışması içindeki meslek odalarına baktığımız zaman, 7 meslek odasının toplam üye sayısı 1 milyon. Çok büyük bir temsiliyete sahip bir yapı. Bunların yapıları da işleyişleri de hukukidir. Bütün bunları dikkate almamak, bunları etkisiz kılmak, demokrasiyi rafa kaldırmak oluyor."


Oran, "Tabii ki sandık herşeydir ama sadece sandık herşey değildir" diyerek, sandıktan çıkan sonucun çok önemli olduğunu ama o iktidara oy vermeyenlerin de görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, "Gezi Parkı; çekilen sıkıntılara, acılara rağmen ki TMMOB'deki yönetici arkadaşlarımız bunun mağduriyetini birebir yaşıyorlar, kendilerine geçmiş olsun da diyorum ama yaptıklarından ötürü tebrik de ediyorum, halkın uyanışı, demokrasiye sahip çıkması noktasında bize ve Türkiye'ye umut vermiştir" diye konuştu.